РОГОЗИН: Србији није потребно офанзивно, већ одбрамбено наоружање
Потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин изјавио је данас да Русија не намеће куповину било каквих "скупих играчака" Србији, истакавши да је оно што је потребно Србији од наоружања - њена ствар.
- Србији није потребно офанзивно, већ одбрамбено наоружање - рекао је Рогозин после састанка са министром спољних послова Ивицом Дачићем. Он је поновио да Русија с поштовањем гледа на забринутост Србије због хрватског наоружавања.
- Не могу да не подржим Ивицу Дачићу када се пита какви су циљеви тога. Ако је опсег балистичких ракета 300 километара онда, какав је њихов циљ - упитао је Рогозин. Он је подсетио да Америка често своје старо наоружање продаје другим земљама и да би то можда могао да буде смисао и наоружавања Хрватске.
- Али, ако постоји неки други циљ Загреба, ко је онда њихова мета? Потребе Србије нису у офанзивном оружју, већ у одбрамбеном и ми не можемо да останемо по страни - нагласио је Рогозин.
ВУЧИЋ ХРВАТИМА: Одустаните од куповине оружја, па ћемо и ми
Цинизам НАТО
Рогозин је поновио да се Русији не допада милитаризација Балкана и уједно је подсетио да је Русији после пада Берлинског зида обећано више ствари, између осталог да ће Уједињена Немачка бити неутрална, да се НАТО неће кретати према истоку итд...
- Све те тезе су лаж. Словенија и Хрватска су недавно приступиле ЕУ и НАТО уз објашњење да ће то допринети јачању безбедности региона. Још једном осећам сав цинизам политике НАТО. Када кажу да ће НАТО донети мир и безбедност у Европи, ја кажем - одлучно у то не верујем - рекао је он.
Рогозин о премијеровом поклону
Рогозин је на питање како је одлучио да премијеру Србије поклони макету баш система С- 300, рекао да на то питање и на питање уопште, о војној помоћи Србији, може да одговори као технократ.
- То је питање ваших војних лица, дефиниција претњи и анализе. Ми смо заинтересовани да будемо упознати са том анализом, али шта је потребно Србији, то је ваша ствар - поновио је он.
Дачић је рекао да је С-300 синоним за оно што је фалило Србији 1999. године.
- Да смо то тада имали, нико не би тако лако бомбардовао Србију - рекао је Дачић. Дачић је указао да регион у складу са постојећим споразумима и даље уништава наоружање, а да је Хрватска набавила ново.
- Нису узели видео игрице, већ балистичке ракете којима могу да нас гађају. Како ћемо да набавимо оно чиме ћемо да се бранимо је наша унутрашња ствар - рекао је Дачић.
На питање да ли би ова војно-техничка сарадња са Русијом могла да значи да се Србија више опредељује за Русију, а не за ЕУ, Дачић је поновио да је стратешко опредељење чланство у Унији у најкраћем року.
- Али, то не значи да не треба да бранимо наше националне интересе. Од Русије нисмо тражили да нас штити, већ смо тражили сарадњу, како бисмо могли сами да се обранимо, али морамо да имамо са чим. Било би нелогично да САД сада и нама дају балистичке ракете - закључио је Дачић.