РУСИ НИСУ ЉУТИ: Нормално је да Србија тражи алтернативе за гас
Могуће учешће Србије у пројекту Трансјадранског гасовода (ТАП) неће значити одустајање од сарадње са Русијом у области снабдевања енергијом, каже Чизов.
"Нема ничег чудног у томе што земље југоисточне Европе, укључујући Србију, као и Македонију, судећи по недавним изјавама, траже алтернативне варијанте које су у њиховом интересу. То не значи да оне одустају од реализације заједничких пројеката са нама", казао је рекао је стални представник Русије при Европској унији (ЕУ) Владимир Чижов.
Према његовим речима, учешће Русије могуће је и у Трансајдранском гасоводу, пренеле су Риа новости.
Премијер Србије Александар Вучић ових дана је изјавио да је Србија спремна да диверзификује изворе снабдевања гасом, конкретно, прикључивањем на гасовод из Азербејџана, подсећа руска агенција.
САД подржава изградњу Трансјадранског гасовода пројектованог за транспорт природног гаса из Каспијског региона и Блиског истока у западну Европу. Дужина гасовода који би требало да пролази кроз Грчку, Албанију, Јадранско море до Италије, је 871 километар, а максимална пропусна моћ 10 милијарди кубних метара годишње.
Русија је почетком децембра одустала од пројекта гасовод Јужни ток, који је требало да по дну Црног мора и преко Бугарске доставља гориво појединим балканским земљама, Мађарској, Аустрији и Италији, објансивши то неконструктивном позицијом ЕУ.
Као замена, одлучено је да се гради гасовод кроз Турску, а да се на граници с Грчком направи гасно чвориште за јужноевропске потрошаче. Став Европске уније у могућем прикључењу Македоније на Турски ток треба узети у обзир, сматра Чижов.
Чижов је изразио уверење да пројекат руског гасовода Турски ток има добре шансе да постане један од главних снабдевача Јужне Европе гасом.
Прочитајте и: