"Испитати оптужбе против Еулекса због веродостојности ЕУ на Косову"
Потпредседница Европског парламента (ЕП) и известилац за КиМ Улрике Луначек оценила је, поводом извештаја о Еулексу, да само пуна транспарентност спречава губитак веродостојности ЕУ на Косову и западном Балкану.
"Објављени истражни извештај независног правног експерта Жан-Пола Жакеа о оптужбама против Еулекса представља важан први корак у расветљавању оптужби, иако су поједина питања остала отворена и ја и даље захтевам потпуно расветљавање", нагласила је она у саопштењу.
Луначек истиче да је одлучујуће да је шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини овом истрагом и именовањем Жакеа брзо и свеобухватно реаговала на оптужбе.
Позитивно је, такође, додаје она, да извештај указује на нејасноће и тематизује одлучујуће тачке.
Оптужбе у вези са корумпираношћу правосудног особља Еулекс у извештају нису потврђене, али извештај критикује што није још 2012. спроведена истрага оптужби, односно те информације нису прослеђене Бриселу, подсетила је Луначек додајући да би тиме могле бити спречени касније настали проблеми и оптужбе.
Она указује да су остали нејасни нестанак одговарајућег извештаја, као и зашто није било стандардизоваваног деловања. Исто тако, указује Луначек, отворено је остало питање о даљем прослеђивању информација јавности, након што је за то оптужена особа извештајем Жакеа ослобођена кривице.
Луначек и спољнополитички одбор ЕП очекују даља разјашњења отворених питања, као и наставак реформских корака у Еулексу и будућим мисијама.
Апсолутна транспарентност
"Захтевам апсолутну транспарентност. Уз Еулекс у питању је веродостојност ЕУ на Косову и у читавом региону. Упозоравам и на то да се доводе у питање несумњиви успеси и значај мисије. То би користило само онима којима је Еулекс одувек био трн у оку и којима је у интересу да правна држава на Косову остане слаба", поручила је аустријска политичарка.
Такође је истакла да подржава препоруке из извештаја Жакеа.
"Многе препоруке сам ја већ тражила у мојим годишњим извештајима о Косову, и оне треба да буду одмах примењене, а у њих спада потреба за довољно дугим мандатом међународног правног особља како би се осигурао непрекидно обрађивање случајева. За критику је и деловање држава које упућују службенике, укључујући и Аустрију, које премало и делимично недовољно квалификоване судије и тужиоце шаљу на Косово", закључила је она у саопштењу.