Ако убијем да спасим себе и друге, јесам ли НАЈОБИЧНИЈИ убица?
"Ако убијем да спасим себе и своју породицу, јесам ли најобичнији убица? Ако убијем једног да он не би убио 100, јесам ли најобичнији убица?"
Сашку Богевском, који је пре две године убио разбојника који му је усред ноћи упао у стан на Жаркову, ипак ће се судити за дело убиства, објављено је данас.
Криминолог Никола Поповић раније је за наш портал изјавио да сматра да је ово класичан, школски пример самоодбране:
"Нападач, који је повратник, упао је у стан где су Богевски и његова породица спавали. Човек је одбранио своју породицу, кућу. Он није знао да ли нападач жели да му силује жену или повреди ћерку. Притом он провалника није јурио, да га дотуче, већ је остао у свом стану", закључио је Поповић за Srbijadanas.com.
Из адвокатске канцеларије Радуловић подсетили су нас на члан 19. Кривичног законика - не ради се о кривичном делу ако сте у нужној одбрани одстранили истовремени противправни напад.
- Ту има обележја кривичног дела, али нема елемента друштвене опасности, који је материјални елеменат у бићу кривичног дела, каже за наш портал адвокат Илија Радуловић, и додаје: Ниједно кривично дело не може бити кривично дело ако није друштвено опасно, а не може бити друштвено опасно ако се браните.
Крајња нужда
С друге стране, код Кањиже се десио ставичан злочин, који је наводно зауставио Емануел Данжон, француски држављанин. "Знао сам, ако га не зауставим, побиће све", рекао је овах Француз који је у масакру код Кањиже желео да заштити своје двоје деце и жену.
Адвокат Радуловић овде подсећа на члан 20. Кривичног закона који се односи на "крајњу нужду". Пластично нам је објаснио да је то случај када се докаже да се "убиством једног човека спречило убиство њих 100." Овде се помиње и друштвена корисност.
Раде Шефер, који је заустављен у "крвавом пиру", након што је усмртио 6 особа
У овом члану се наводи да "учињено зло не сме бити веће од оног које је претило".
По незваничним сведочењима, убица из Мартоноша "имао је метака да побије цело село" и ишао је ка том циљу.
Тешко, али могуће
Адвокат Радуловић каже да је он у пракси схватио да је самоодбрана "ђаволски тешко" доказива, и код нас и у свету. Но, он има висок степен успешности, кад су овакви случајеви у питању:
- Ако сте не својом кривицом запали у стање јаке раздражености или страха, ви можете бити проглашени кривим, али ослобођени казне.
Прочитајте и: