КОНАЧНО ПРЕД ЛИЦЕМ ПРАВДЕ: Оптужница против Тачија до краја године?
Хашим Тачи би могао да буде међу онима који ће бити оптужени пред Специјалним судом за злочине ОВК до краја године, рекао је за АФП неименовани западни дипломата, преноси Дојче веле.
У тексту се наводи да ће оптужнице бити засноване на резултатима до којих су у истрази дошли чланови специјалног тела ЕУ формираног 2011. да испита наводе из извештаја Савета Европе.
Бивши главни тужилац тог тела је још 2014. изјавио да су резултати истраге поприлично конзистентни и да обухватају "чврсте доказе" који омогућавају да се оптуже неки руководећи људи ОВК за злочине против Срба, Рома, других етничких мањина и албанских политичких противника.
ПРИШТИНСКА ШТАМПА: Тачи је "молотовљев председник"
- На основу тога, Тачи би могао да спада у оне који ће бити оптужени до краја године - рекао је за агенцију АФП неименовани западни дипломата, додајући да ће солидно припремљен процес против најутицајније политичке фигуре Косова зависити од тога "ко је спреман да сведочи против њега".
Нови шеф Специјалног суда за злочине ОВК, Дејвид Швендиман је недавно нагласио да избором на председничко место Тачи није, нити стекао имунитет, нити има право на амнестију, подсећа Дојче веле.
Тачи умешан у убиства, отмице...
У опширној анализи агенције АФП о ситуацији на Косову, подсећа се да је Савет Европе у свом извештају 2011, када је Хашим Тачи био премијер, изнео тешке оптужбе да је Тачи на челу мреже која функционише слично мафији, и која је умешана у убиства, отмице и трговину људским органима заробљених или отетих Срба.
Дојче веле наводи да су и Срби и Албанци на Косову скептични када је реч о циљевима и мотивацији новог суда.
Застрашивање сведока највећа препрека
Аналитичари сматрају да је застрашивање сведока највећа препрека, док су неки сведоци већ умрли, а друге лоше служи памћење.
Поставља се питање зашто та суђења нису била могућа за време управе УН или зашто то није урадио Еулекс? Требало би подсетити да су сведоци нестајали или су умирали под сумњивим околностима још за време претходних суђења вођама ОВК, наводи Дојче веле.
Немачки медији за досадашњи неуспех правосуђа наводе два узрока - зид ћутања "као код Коза ностре" и то да се западна политичка елита помирила са постојећим односом моћи на Косову.
Тачи је под међународним притиском подржао оснивање Специјалног суда, али његови политички противници, међу којима су његови бивши саборци, противе се том кораку, означавајући га неуставним називајући га увредом за герилску борбу.
У опширном тексту у Ноје цирхер цајтунг (NCC) још прошлог лета је констатовано да је ОВК као ратни плен након рата преузела бензинске пумпе и до данас држи вештачки високу цену бензина, да је Тачи на челу једне интересне пирамиде која делује на мафијашки начин, али и да је својевремено немачка обавештајна служба БНД у својим извештајима навела да је Тачи наручивао убиства.