Селаковић: Кључ реформе је спремност и жеља за променом
ВРЊАЧКА БАЊА - Министар правде Никола Селаковић рекао је у Врњачкој Бањи да је кључ реформе правосуђа у нашој спремности и жељи да се мењамо на боље.
"Да би се неко мењао, најпре мора скупити храброст да призна да има бројне мане и да покаже искрену вољу и жељу за променом набоље. Ко заиста тежи таквој промени неће имати проблем да лоше навике мења, да ради више и стиче нова знања без којих нема напретка", рекао је Селаковић на отварању Годишњег саветовања судија "Судијски дани 2014".
Селаковић је указао да је један од кључних заједничких задатака Врховног касационог суда, који је организатор саветовања и Министарства правде унапређење информационих технологија и успостављање е-правосуђа.
За то је, како је навео, потребно савлађивање специјалних вештина и када су питању носиоци правосудних функција и када је реч о судијским помоћницима али и адмнистративном особљу. Селаковић је истакао да је стално стручно усавршавање један од битних предуслова напредовања судија.
Министарство правде ће, како је навео, уложити максималне напоре да у будућности буде остављан разумно дуг рок за обуку и прилагођавање новим правним институтима, пре почетка примене закона којима се они уводе. Међутим, како је нагласио, мора бити јасно да они који промене и стално усавршавање не желе, немају права да спутавају оне који желе да раде на себи зарад добробити, како грађана, тако и њих самих, али и друштва у целини.
Председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић истакао је да је независност судства кључна за добро правосуђе које суди без утицаја извршне власти.
Он је такође апеловао на судове да штите права грађана, решавају старе предмете, а заложио се и за измене Закона о извршењу и обезбеђењу којима би се постигла већа ефикасност извршних поступака.
Годишње саветовање судова у Србији "Судијски дани 2014", које се одржава у Врњачкој Бањи од 5. До 7. октобра, почело је химном "Боже правде", коју је извела оперска дива Јадранка Јовановић. Председник Одбора за правосуђе Петар Петровић поздравио је учеснике скупа у име Народне Скупштине Србије и пожелео им успешан рад.
Обећао је да ће се трудити да сви закони које предлаже министарство правде, али и други предлагачи, усвајају тако да буду "разумни за примену и да судије могу да њима штите право и права грађана".
Свечаном отварању присуствовали су и гости из Македоније, дипломатског кора, Европске уније, тужилаштва, адвокатуре и други. Саветовању присуствује око 1.000 судија, тужилаца, адвоката из Србије, као и гости из иностранства.