ШЕШЕЉ ИЗЛУДЕО КОЛИНДУ: Написала писмо Бан Ки Муну и "оплела" по Србији
Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић је у писму генералном секретару УН Бан Ки Муну изразила дубоко разочарање и забринутост због првостепене, ослобадајуће пресуде Хашког трибунала (МКСЈ) Војиславу Шешељу, оценивши да ће негативно деловати на мир, помирење и добросуседске односе у ширем подручју Југоисточне Европе.
Тврдећи да су важни сведоци у случају Шешељ били "застрашивани, поткупљвани и ометани", Грабар-Китаровић је у писму, објављеном данас на њеном званичном сајту, каже да су у том контексту првостепена пресуда додатно "правно упитна и са становишта њене веродостојности сасвим компромитујућа".
- Очекујемо не само да Србија у потпуности сарађује с МКСЈ, него и да се престане игнорисати чињеница да се спрам сведока у случају Шешељ поступало на недопуштен начин и у мери да је МКСЈ нашао потребним подићи оптужницу против за то одговорних - пише Грабар-Китаровић.
ЧЕТНИЧКИ ВОЈВОДА НАОРУЖАН ДО ЗУБА: Ево којим "утокама" располаже лидер радикала
Ова пресуда је, сматра она, опасан преседан за све друге оружане сукобе у којима се, како цинично наводи, "војни циљеви настоје остварити спровођењем геноцида и етничког чишћења темељем националистичке или расистичке идеологије и злочиначко-хушкачке пропаганде", заборављајући, наравно, почињена геноцидна дела хрватске војске у поменутом рату, која је суд УН недвосмислено утврдио у пресуди по међусобним тужбама две државе.
Ослобађање Шешеља је, према њеном мишљењу, "противно ранијим чињенично-правним утврђењима меродавних већа МКСЈ, с обзиром на оружани сукоб на подручју Хрватске, те представља апсолутно непоштовање жртава и њихових патњи које јос интензивно трају".
Грабар-Китаровић је навела да пресуда Шешељу у хрватској јавности изазвала констеранцију, али и "дубоко разочарање у сам МКСЈ, који се у овом случају показао очито неотпоран на злоупотребу међународног јавног и кривичног права".
- Оно ће, исто тако, негативно деловати на мир, помирење и добросуседске односе у ширем подручју Југоисточне Европе и свим кризним жариштима света. Овом првостепеном пресудом једног судског већа дубоко је пољуљано поверење у МКСЈ и разлоге зашто га је Савет безбедности УН основало - навела је хрватска председница.
ПОЛИТИЧКА СИМБИОЗА: Ево како су Шешељ и Хрватска постали највећи савезници
Оваква пресуда, сматра она, ствара негативни преседан чије последице могу изаћи изван оквира самог МКСЈ и контаминирати укупну перцепцију светске јавности о значењу, дометима и смислу међународног кривичног права, опет заборављајући преседан који је постављен ослобађањем хрватских генерала који су јасно по ланцу команде били одоговорни за све што је хрватска војска радила.
Осим Бану, писмо је упућено председнику Генералне скупштине УН Могенсу Liketoftu и председавајућем Савета безбедности УН Лиу Ђиеију, а биће достављено свим државама чланицама УН као документ ГС УН и СБ УН.