Сива економија сваке године узме просечну плату сваког грађанина
БЕОГРАД - Сваког становника Србије сива економија кошта једну просечну плату годишње, наведено је у најновијем билетену Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД).
Реч је, како је објашњено, о укупној суми од око три милијарде евра коју Србија не инвестира у развој.
"Зато не чуди што је у нашој анкети 92 одсто привредника на прво место листе проблема, са којима се суочавају због нелојалне конкуренције, стављају слабу куповну моћ становништва", наведено је у билтену.
У анкети коју је НАЛЕД спровео са америчким УСАИД-ом, привредници су као највећи проблем због сиве економије истакли обарање цена, док је на другом месту смањење промета и отежано пласирање производа.
"Све се то на крају одражава кроз ниже плате запослених и укупне приходе њихових домаћинстава јер се у 44 одсто случајева све завршава отпуштањем или смањењем зарада", наводи ова организација.
Директор УСАИД Пројекта за боље услове пословања Џозеф Лаутер навео је да се највећи проблеми са сивом економијом јављају тамо где су компликовани прописи отежали пословање и где је тешко открити непријављеног радника, а то су сектори попут грађевине, транспорта, угоститељства и пољопривреде.
Директор корпоративних послова и комуникација компаније Јапан тобако интернешенал Горан Пекез додаје да је други велики проблем шверц робе који оставља државу без значајних прихода од царина и пореза.
„Држава мора да заузме јасан став да неће толерисати нелегалан промет“, наводи Пекез.