5.000 ЉУДИ ОТИШЛО ДА РАДИ: Посао загарантован, а плата скоро 250 одсто ВЕЋА!
У потрази за бољим животом, прошле године је из Хрватске у Ирску отишло 4.342 радно способних људи, а у јануару ове године отишло их је још 396, пише Глас Славоније.
Просечна плата након плаћања пореза у Даблину је 2.468,19 евра - 245,46 одсто више него у Хрватској.
То показују подаци о траженим и издатим PPS бројевима (Персонал Public Сервице Нумбер) у Ирској које на својим званичним страницама објављује ирска канцеларија за социјалну заштиту. Да је бројка веродостојна говори чињеница како сте без PPS-a у Ирској нико и ништа. Он је нешто попут ОИБ-а у Хрватској, или некаквог пореског броја у другим западним земљама и без њега се не може примити плата.
СВЕ ИМАТЕ У КУЋИ: Ова весела девојка зарађује лагано 70.000 евра месечно - а можете и ви! (ВИДЕО)
Просечна плата 245% већа него у Хрватској
Ауторка блога "Живот у Даблину" Ана-Марија у своме новом посту је врло једноставно објаснила зашто је Загреб заменила Дублином.
"Зашто сам се одселила из тако прелепе земље, питају ме често ... Просечна плата након плаћања пореза у Загребу је 5.408,98 куна (714,46 евра). Просечна плата након плаћања пореза у Даблину је 18.685,85 куна (2.468,19 евра) - 245,46% више", пише она у свом блогу.
Многи од та 4.342 грађанина Хрватске са собом су повели и децу те се претпоставља да се само 2015. из Хрватске у Ирску одселио око 5.500 особа. Већина њих је из економски и привредни уништене Славоније и Барање. Ретки су они који у Даблину, Цорку, Лимерицка или Галваиу, где су највеће хрватске "колоније" радника, нису пронашли посао те су се вратили у Хрватску. Реч је о само стотинак особа.
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
Позната хрватска блогерка је као велику предност рада у Ирској истакла сличности у менталитету тог народа са менталитетом Балканаца:
"Рад уз мало нерада. Да, Ирци су некако слични нама, радимо, волимо нека правила, али баш их не волимо увек, па мало волимо доћи на време, а мало чешће и не волимо. Волимо да спајамо празнике. Већина Ираца које знам имала је слободно више од две недеље. Комплетне компаније биле су затворене, чак и неки кафићи, места у којима иначе узимам ручак, салони за жене у нашој згради ... Сви државни празници обележавају се понедељком, осим Божића 26. децембра и Нове године ", пише у свом блогу Ана-Марија.