Шкотска: Мост са ког је 600 паса извршило самоубиство
Тешко је и замислити да животиње попут паса могу да изврше самоубиство. Ипак, то се дешава и то на неким местима чешће него на другим.
Са једног моста у Шкотској до данас је самоубиство извршило више од 600 паса, а разлог за то ником није познат, пише проблемпетс.цо.ук.
Међу онима који су с моста у Овертаун у селу Милтон скочили право у смрт, највише је раса дугих њушка: лабрадора, колија и ретривера.
Дорин Грахам из Шкотског удружења за спречавање окрутности над животињама овај феномен назива "мистеријом која слама срце".
"Овде има много власника паса који су извршили самоубиство и који желе да сазнају зашто се то десило", каже она.
Први инциденти овог типа забележени су између 1950. и 1960. године, када се дешавало да бар један пас годишње изврши самоубиство. Селом се прочула прича како су пролазници видели псе који су прелазећи мост одједном променили правац и скочили у воду. Мештани тврде да су неки пси преживели пад, али су се одмах по опоравку поново враћали на мост и скакали у смрт.
Да ли пси намерно скачу у смрт?
Власници паса из овог краја углавном избегавају да своје љубимце преводе преко моста, али су ипак ангажовали специјалисте да истраже овај феномен и реше мистерију једном за свагда.
Пре тога, звали су чак и видовњаке који су тврдили да је баш на том месту у Шкотској најтања линија између "оног" и "овог" света, па да пси као осетљиве душе, чешће бивају привучене на "ону" страну.
Међутим, ветеринар и специјалиста за понашање животиња Кендал Шепард има много прихватљивије објашњење.
Она каже да и пси, као и људи, могу да пате од психоза и депресије, а неке аустралијске студије показале су да пси чак могу да "упију" негативну енергију и лоше расположење од људи.
Иначе, Дамбертон регија, којој мост припада, место је економског понора већ више година и обично се сматра једним од најдепресивнијих места у Британији.
У последњих неколико година, број самоубистава међу одраслом популацијом порастао је за 200 процената и међу водећим је узрочницима смрти.
Међутим, нико од власника паса који су скочили са моста није имао епизоде жеље за самоубиством нити нарочито изражену депресију.
У коначном покушају да се мистерија реши, психолог паса др Дејвид Сендс отишао је у Дамбертон како би и сам видео мост и то из животињске перспективе. У томе му је помогла керуша Хендрикс, која је на месту са ког су пси најчешће скакали постала неуобичајено напета.
Пошто је била у позним годинама, Хендрикс није могла да скочи, али др Сендс тврди да је нешто очигледно привукло њену пажњу.
Сендс је затим консултовао и стручњаке који се баве акустиком, јер се претпостављало да оближња нуклеарна база Фаслејн можда емитује неке звуке које чују само пси и због тога реагују тако неуобичајено.
Међутим, никакви необични звуци нису детектовани. Оно што је откривено су гнезда мишева и куна, па чак и веверица.
Научници су онда проверили који од мириса тих животиња највише привлачи псе, претпостављајући да их је њихов њух натерао да скоче с моста. Резултати су их изненадили.
Од десет испитаних паса, само два нису показала никакво интересовање за мирисе животиња, док је чак седам бирало мирис куне.
Да ли су куне можда криве?
Куне имају моћне аналне жлезде којима обележавају трагове где год да пођу, а тај мирис очигледно је неодољив псима.
То би објаснило зашто су се сви случајеви смрти паса догодили у сунчаним и сувим данима, који су веома ретки у овом крају, јер тада мирис куна није разређен влагом.
Ипак, зашто пси тако непромишљено прате њихов траг?
Др Сендс сматра да је поглед с моста из перспективе пса прилично замагљен због дебелих зидова, а пошто је направљен од гранита, до њих не доспева ни много звукова. То значи да њух постаје доминантан и да се пси ослањају готово искључиво на њега.
Ипак, то не објашњава зашто су се све смрти догодиле код последња два стуба са десне стране. Док се не пронађу адекватни одговори, многи власници паса избегаваће овај "уклети" мост.
Погледајте и:
- Истраживање: Како су изгледали најранији сисари (ФОТО)