ШКОТСКА РЕКЛА "НЕ" - Руски посматрачи: Вестминстер утицао на референдум
МОСКВА - Руски посматрачи сматрају да је Лондон извршио велики притисак на Шкоте за време референдума о независности 18. септембра, пренела је руска агенција РИА Новости.
19:40 - Руски посматрачи: Вестминстер утицао на референдум
"Према ономе што су нам рекли наши посматрачи на гласачким местима, током пребројавања било је више гласова за независност. Шкоти су се нашли под великим притиском, а присталице останка у Уједињеном Краљевству прибегли су свим могућим смицалицама", рекао је шеф Удружења за заштиту изборних права "Грађанска контрола" Георгиј Фјодоров.
Члан Одбора за иностране послова Савета федерације Игор Морозов, рекао је да је на резултате референдума у многоме утицала "пропаганда Вестминстера".
"Можемо да видимо да су, изузев у Глазгову, присталице независности остале у мањини. Сматрам да је пропаганда одиграла велику улогу у томе и да су томе допринеле изјаве партијских лидера што је имало утицаја по гласање", рекао је Морозов за Риа Новости.
Британски лист "Гардијан" пренео је изјаву акредитованог посматрача на референдуму Игора Борисова, да јучерашње гласање није испунило основне међународне стандарде и да су се посматрачи жалили да је пребројавање гласова вршено у превеликим просторијама и да је процедура била веома нарушена.
18:42 Шкотски премијер поднео оставку после референдума
Шкотски националиста и предводник отцепљења Алекс Салмонд најавио је да ће поднети оставку на место председника своје партије и напустиће и место премијера Шкотске након што су Шкотланђани јуче на референдуму изгласали да остану у Уједињеном Краљевству.
"За мене као лидера је време скоро при крају, али шкотска кампања се наставља и снови никада неће умрети", рекао је шкотски председник владе новинарима у Единбургу.
Салмонд је рекао да неће прихватити номинацију на место вође Шкотске националне партије (СНП) на годишњој конференцији у новембру и да ће после тога поднети оставку на место премијера.
"После страначког гласања поднећу оставку на место првог министра и дозволити да нови лидер буде изабран", рекао је он а пренео Ројтерс.
Салмонд је рекао и да је изузетно поносан на кампању за отцепљење и посебно на 1,6 милиона гласача који су били за ту идеју. На основу званичних резултата гласања у Шкотској, 55,3 одсто грађана Шкотске гласало је за останак у оквиру Велике Британије, док је 44,7 одсто грађана желело да Шкотска прекине 300-годишњи савез са Британијом, пренео је АФП.
Излазност на гласање је била рекордна и износила је 84,6 пропцената - 2.001.926 грађана је гласало за останак у Великој Британији, а 1.617.989 се изјаснило за независност Шкотске. Претходни рекорд у излазности грађана на биралишта постигнут је на парламентарних изборима 1950. године и износио је 84 процената.
17:32 Обама поздравио резултат гласања у Шкотској
Председник Сједињених Америчких Држава задовољан је исходом гласања у Шкотској јер је очувано јединство најважнијег савезника САД у свету
"Ми немамо ближег савезника од Уједињеног Краљевства и радујемо се наставку наших блиских и специјалних односа са свим народима Велике Британије и Северне Ирске док се суочавамао са данашњим светским изазовима", навео је Обама у саопштењу.
"Кроз дебату, дискусију и на страствен али миран начин, Шкотланђани су подсетили свет на огроман допринос Шкотске Уједињеном Краљевству и свету и изјаснили се за останак државе у Великој Британији", навео је Обама, а пренеле западне агенције.
16:29 Си-ен-ен се прерачунао: Гласало 110 одсто Шкота
Америчка телевизијска мрежа Си-ен-ен (CNN) направила је неугодну грешку објављујући резултате своје анкете током референдума у Шкотској, при чему је известила да 52 одсто испитаника намерава да гласа против отцепљења, док њих 58 одсто планира да каже "да", што је укупно - немогућих 110 одсто.
"Сумњива математика" Си-Ен-Ена у "анкети над анкетама" чији су резултати објављени јуче у преносу уживо, убрзо потом је немилосрдно исмејана на друштвеним мрежама, преноси лист "Лондон ивнинг" (Лондон Евенинг).
Тако је један корисник Твитера написао: "Си-ен-ен је објавио анкету над анкетама... 52 одсто за ''не'', 58 одсто за ''да''. Шкотска гласа са 110 одсто".
Амерички канал је исправио грешку у наредној анкети, у којој је објавио да је однос снага 52 према 48 одсто у корист противника отцепљења, наводи лондонски лист.
15:45 Мас: Још чвршћи у намери да одржимо референдум
Лидер шпанске регије Каталоније Артур Мас изјавио је да је његова намера да одржи референдум о независности од Шпаније још чвршћа после негативног изјашњавања грађана Шкотске о одвајању од Велике Британије.
"Процес у Каталонији се наставља и напредује. Каталонски процес је додатно ојачао зато што смо видели да је једна земља чланица ЕУ одобрила гласање о независности", изјавио је Мас, преноси Франс прес.
Премијер Шпаније Маријано Рахој изјавио је раније данас да је Шпанија "веома срећна", јер су се грађани Шкотске изјаснили да не желе да се отцепе од Велике Британије.
"Ми смо веома срећни што Шкотска остаје са нама", поручио је Рахој у снимљеној видео поруци, оценивши да је резултат гласања позитиван за "интеграцију Европске уније", пренео је АФП.
С друге стране, активисти који се боре за отцепљење Каталоније од Шпаније навели су да гласање у Шкотској има мали утицај на њихову одлуку да се изборе за независност Каталоније. Посланик у каталонској националној скупштини Рикард Хене изјавио је да се у Шкотској догодило оно што су присталице каталонског отцепљења од Шпаније и очекивали, а да је кампања за отцепљење Каталоније после шкотског референдума само ојачала.
Посланици у каталонском парламенту треба да усвоје закон на основу кога ће им бити омогућено да легално одрже референдум о судбини Каталоније, како су и планирали 9. новембра, за који шпанска влада није дала сагласнст.
"Данас је веома важан дан", рекао је Хене и додао да Каталонска национална скупштина организује поподне скуп испред каталонског парламента на коме ће грађани подржати нови закон.
Договор о расписивању референдума о суверености Каталоније постигле су 12. децембра 2013. сепаратистички настројене политичке партије у Каталонији и тада је договорено да се гласање одржи 9. новембра ове године. Уставни суд Шпаније донео је одлуку 25. марта 2014. да је најављено одржавање референдума о независности Каталоније, планираног за 9. новембар, неуставно.
Према шпанском Уставу, регија "не може једнострано да распише референдум на којем ће самостално одлучити о својој интегрисаности у Шпанију".
14:31 Штајнмајер: Резултати знак да се жели јака Шкотска
Шеф немачке дипломатије Франк-Валтер Штајнмајер је, поводом исхода референдума о независности Шкотске, рекао да изборни резултат јасно говори да људи желе јаку Шкотску у јакој Великој Британији.
"Верујем да је то добра одлука за Шкотску, Велику Британију, као, такође, и за Европу", рекао је Штајнмајер и изразио поштовање за узорну демократску кулутуру Велике Британије.
"Желимо да Уједињено краљевство буде снажан и ангажован партнер у Европи и радујемо се даљој блиској сарадњи, пуној поверења", рекао је Штајнмајер, а саопштило његово Министарство иностраних послова у Берлину.
13:15 Брисел поздравио резултате референдума у Шкотској
БРИСЕЛ - Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо поздравио је одбацивање независности Шкотске на референдуму и оценио да је то добра одлука за Европу.
"Поздрављам одлуку шкотског народа да остане у заједници са Уједињеним Краљевством. Тај резултат је добар за уједињену, отворену и снажнију Европу, што подржава Европска комисија", саопштио је Барозо.
Европска комисија је такође поздравила чињеницу да су влада и шкотски народ током дебате о референдуму стално потврђивали своје европско опредељење.
Барозо је обећао да ће Комисија настити конструктиван дијалог са шкотском владом у областима које су важне за будућност шкотске, као што су запошљавање, привредни раст, енергетика, климатске
промене, животна средина и побољшање регулативе.
12:15 Расмусен поздравио резултат референдума
БРИСЕЛ - Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен поздравио је одлуку шкотских гласача да се не отцепе од Велике Британије.
"У потпуности поштујем одлуку шкотског народа на јучерашњем референдуму", поручио је Расмусен у саопштењу за медије.
"Уједињено краљевство је међу оснивачима НАТО и убеђен сам да ће наставити да игра водећу улогу како би наш савез ојачао", рекао је генерални секретар.
Шкоти су јуче тесном већином одбили предлог владајућих националиста да прогласе независну државу.
11:00 Мартин Шулц: Осећам олакшање после резултата
БЕРЛИН - Председник Европског парламента Мартин Шулц изјавио је да осећа олакшање након резултата референдума одржаног у Шкотској.
"Признајем, осећам олакшање због резултата избора", рекао је Шулц немачком радију.
"Следећи пут када се састанем са британским премијером Дејвидом Камероном, рећи ћу му да ја волим Велику Британију у уједињеној Европи", рекао је Шулц.
10:20 Коначни резултати - 55,3 одсто против независности!
ЕДИНБУРГ - Према укупно пребројаним гласовима са 32 изборна округа у Шкотској, на референдуму је против независности гласало 55,3 одсто или преко два милиона гласача, а за независност 44,7 одсто, показују објављени званични подаци.
За победу на референдуму потребно је било да једна од две стране добије преко 1.825.828 гласова.
Група која се противи независности је према коначним резултатима добила 2.001.926 гласова према 1.617.989 који су били за незавинсност. Излазност је била 84,6 одсто.
Исход референдума већ су према прелимининарним подацима објавили медији, а лидер кампање за независност Алекс Салмонд признао је пораз и позвао целу Шкотску да призна демократски избор гласача.
09:45 Дарлинг: Монументалан дан за Шкотску
ЕДИНБУРГ - Вођа кампање "Боље заједно" за останак Шкотске у саставу Уједињеног Краљевства Алистер Дарлинг изјавио је да су гласачи "изабрали јединство уместо поделе", на референдуму на коме се против независности изјаснило 54 одсто гласача.
"Данас је монументалан дан за Шкотску и за Уједињено краљевство у целини", рекао је Дарлинг.
Британски премијер Дејвид Камерон у поруци преко Твитера написао да је разговарао са Дарлингом и честитао му на добро промишљеној кампањи. Камерон ће се обратити преко телевизије поводом Шкотске одлуке када буду објављени коначни резултати.
Кампању против независности подржале су три традиционалне британске партије, конзервативна, либерално демократска и опозициона лабуристичка.
Оваквим исходом гласања Велика Британија неће изгубити велики део своје територије и нафтне резерве и неће морати да тражи нову базу за свој нуклеарни арсенал који се сада налази у Шкотској. Губитком Шкотске такође је Велика Британија могла да изгуби утицај у међународним институцијама укључујући и Европској унији и Уједињеним нацијама.
Одлука такође значи да Британија може да избегне продужен период финансијске несигурности коју су предвиђали неки уколико се Шкотска одвоји.
08:57 Камерон обећао већа овлашћења ентитетима у Британији
ЛОНДОН - Премијер Велике Британије Дејвид Камерон обећао је да ће свим ентитетима који чине ту земљу дати већа овлашћења, након што су се грађани Шкотске изјаснили да неће окончати савез са Британијом и основати независну државу.
"Како ће грађани Шкотске добити већа овлашћења да уређују своје послове, следствено томе и грађани Енглеске, Велса и Северне Ирске морају да добију већа овлашћење", рекао је Камерон.
Он је навео да ће, како је обећао пре гласања, Шкотска добити већа овлашћења у области убирања пореза, потрошње и социјалних давања. Договор ће бити усаглашен до новембра, а предлог закона би требало да буде у парламенту до јануара.
Камерон је изјавио и да је питање независности Шкотске решено на дужи временски период, током, како је рекао периода живота једне генерације, након што су се бирачи јасно изјаснили да желе да остану део Велике Британије.
"Не може бити никаквих спорова нити реприза, чули смо вољу шкотског народа", рекао је Камерон новинарима испред своје канцеларије у Лондону.
08:02 Вођа кампање за независност признао пораз
ЕДИНБУРГ - Вођа кампање за независност Шкотске Алекс Салмонд признао је пораз своје стране на јуче одржаном референдуму.
"Наш референдум био је договорен и одобрен процес. Шкотска је у овој фази одлучила да каже 'не' томе да постане независна земља и ја прихватам ту одлуку", рекао је Салмонд пред својим присталицама и позвао целу Шкотску да прихвати демократску одлуку шкотског народа, преноси Би-Би-Си (BBC).
Према званичним подацима са пребројаног 31 од 32 округа противници независности освојили су 55,42 одсто гласова, а они који су за независност 44,58 гласова. То је 1.914.187 гласова за страну која је за то да Шкотска остане у саставу Уједињеног Краљевства.
Салмонд је рекао да Шкотској припада велика заслуга за процес којим је донета одлука и да је излазност од 86 одсто једна од навећих у демократском свету, на било којим изборима или референдуму у историји. Салмонд је завршио говор рекавши "Идемо даље као једна нација”.