Скраћивање ушију и репа код паса су законом забрањени
Купирање је естетски захват сечења ушију који је нажалост и даље популаран на нашима просторима, иако је одавно забрањен Законом о заштити животиња.
Купирање ушију и репа сматрају се непотребном грубошћу према животињама и са собом носе бројне негативне стране. Несавесни ветеринари и даље крше закон, а ми и данас на улицама срећемо власнике купираних паса. Купирање се најчешће врши код ловачких раса, уз објашњење да у борби са другим животињама пси имају мању могућност озледе.
Последњих сто година купирање ушију најчешће се извршава из козметичких разлога, објашњава портал zivotinje.rs. Пракса купирања била је прихваћена као стандард и одлика раса као што су доберман, пинчер, боксер, стафордски теријер, цане цорсо, немачка дога, као велики, средњи и мали шнауцер. Данас се на изложбама не прави разлика између паса са купираним и некупираним ушима и реповима.
Нема медицинског упоришта за купирање
Сурови хируршки захват купирања ушних шкољки обавља се када штене напуни два или три месеца, како би рана зарасла лакше. Након пуна четири месеца процедура је болнија и животиња више памти бол, али захват се често обавља и касније до 12 месеци. Захват се изводи у потпуној анестезији. До две трећине ушне шкољке може се уклонити операцијом, након чега се уши превијају завојима док не зарасту у усправно стање.
Постоперативни ток може бити непредвидив и компликован, а подизање ушне шкољке зависи о успешности саме интервенције, као и о природи хрскавице. Такође, ново формирано ткиво може оштетити ушну шкољку.
Иако неки тврде да се купирањем спречавају инфекције ушију или побољшава слух пса, данас не постоји никакво медицинско објашњење за ове типове корекција, пише портал Životinje.rs.