СЛЕПИ ЗА МУКЕ СРБА: Западни амбасадори траже од СБ УН да се "мање бави Косовом"
Амбасадори западних земаља заложили су се данас на Савету безбедности УН да се то тело мање бави Косовом.
После представљања тромесечног извештаја генералног секретара УН Бан Ки Муна о раду Унмика, амбасадори САД, Велике Британије и Француске заложили су се да се УН мање баве Косовом и да се извештај подноси на шест а не на три месца.
На Косову постоје изазови, али није потребна оволика пажња Савета безбедности УН, рекао је представник Велике Британије и оценио да ЕУ, а не Савет безбедности треба да се више бави Косовом.
ЧУРКИН: ЕУ жели да Србија због чланства одустане од Косова
Амерички представник је рекао да је боље трошити време Савета безбедности на друге проблеме у свету.
Западни амбасадори су такође поздравили Споразум о стабилизацији и придруживању Косова и ЕУ и осудили насиље опозиције у косовском парламенту.
Што пре основати Специјални суд за злочине ОВК
Француски амбасадор Франоса Делетр рекао је да све обавезе из споразума Београда и Приштине треба што пре испунити, између осталог оснивањем Заједнице српских општина, што је кључни корак у нормализацији односа.
Делетр је осудио насиље косовске опозције и поздравио наставак дијалога Београд и Приштине. Делетр је рекао да је на Косову приоритет владавина закона и позвао да што пре проради Специјални суд за злочине ОВК и да косовске власти сарађују.
Британски амбасадор је такође изразио забринутост због запаљиве реторике и насиља опозиције у парламенту, наводећи да то штети "имиџу Косова".
Као пријатељ Косова, Велика Британија нуди подршку и помоћ новом председнику Хашиму Тачију, рекао је амбасадор и додао да је ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању с ЕУ кључни тренутак у напретку Косова ка ЕУ.
Британски представник је изразио жаљење због одлагања испуњавања споразума Београда и Приштине и позвао их да испуне своје обавезе.
Он је рекао да на Косову постоје озбиљни изазвови у владавини права, корупцији и политичкој кризи и позвао косовске лидере да раде на тим питањима, али и нагласио да се осам година после стицања независности не може негирати позитиван тренд на Косову.
Амбасадор САД се заложио за смањење мисије УН на Косову и оценио да је Косово направило важан напредак у владавини права, наводећи да је томе допринео и рад на оснивању Специјалног суда за злочине ОВК.
Он је такође поздравио напоре владе у Београду и Приштини на нормализацији односа и оценио да највећу забринутост изазива насиље косовске опозиције.