ТЕРОР ЗАПОСЛЕНИХ И КОНТРАДИКТОРНОСТ У РАДУ
На челу Агенције за приватизацију се у последњих шест месеци налази Вида Узелац, а за време њеног мандата, који је истекао 15. маја, се мало писало у медијима о самом раду Агенције и интерперсоналним односима запослених, који су у јавности представљени као бахати и корумпирани. Србија Данас истражује шта се заправо дешавало иза затворених врата Агенције.
Госпођа Узелац је пре постављања на функцију вд. директора Агенције за приватизацију била директор Централног регистра, а на ово место је постављена на предлог тадашњег министра привреде Саше Радуловића.
Управни одбор прескочен
Иако је постављена од стране Владе, а јавни конкурс је расписан од стране Управног одбора, сазнајемо од надлежних из Агенције за приватизацију да је председник Управног одбора, др Александар Мартиновић дао оставку на ту функцију и да до данас није именован нови председник, што су нам потврдили и надлежни у Агенцији, писаним путем:
Ко је човек на чију је препоруку изабрана Вида Узелац?
Бивши министар привреде, Саша Радуловић, је пре те функције био стечајни управник у 14 предузећа, а том приликом се подигла велика прашина у јавности, а Љубисав Шљивић, директор компаније „Други октобар“ из Вршца је рекао да је ова фирма против Радуловића поднела кривичну пријаву. Случај „Вршачке пиваре“ се провлачио по медијима јер је процена имовине те фирме била 30 одсто нижа од њене књиговодствене вредности. Иначе, Агенција за лиценцирање стечајних управника га је казнила 2012. године јавном опоменом и новчано са 100.000 динара, јер је у стечајним поступцима ангажовао књиговодствену агенцију своје супруге Тање Радуловић.
У јавности је позната и изјава директора Симпа, Драгана Томића, који је тврдио да је Радуловић покушао да гурне у стечај његову фирму.
Застрашивање радника
На приче о бахатим и корумпираним радницима, које се пласирају у јавности, реаговали смо тако што смо ступили у контакт са неколико запослених и бивших запослених у Агенцији и сазнали да планирају да поднесу колективну тужбу за мобинг против директорке Агенције.
„Не желим да кварим углед фирме у којој сам радила годинама и не желим да се моје име провлачи по новинама“, рекла нам је директорка једног сектора, која је тренутно на одмору.
„Сви они су успели да нађу други посао. Остали смо ми који немамо алтернативу и морамо да трпимо малтретирање и прогон. Један од директора је тренутно на боловању да не би примио решење о отказу, а други је смењен јер није хтео да изврши наредбу без писаног налога, у покушају да заштити себе. Против њега је поднела и кривичну пријаву. Једна колегиница је, као жртва невиђеног прогона и шиканирања, на крају завршила у болници."
"Ја сам пала у немилост кад сам колегу пустила да оде кући раније два пута у току месеца јер му је дете било болесно“, рекла је наша саговорница.
Додаје да никада није уживо видела директорку, али све инструкције извршава њен млађи саветник.
"Када смо питали Агенцију да нам покаже детаље конкурса по којима је саветник (име и презиме познато редакцији) изабран, одговорили су нам да је он једно од лица које је запослено на одређено време, тако да за њега не важе општи услови конкурса за то радно место.
Када су радници почели да се буне против метода и понашања госпође Узелац, договарали су се путем мејл адреса, које су одмах након тога забрањене за коришћење, а ограничен им је и приступ интернету.
Агенција је врло штуро објаснила овај поступак, кријући се иза унутрашњих правилника о заштити информација, а наведено је да су тврдње да је у јануару избрисана целокупна база података неистините и да су предузете мере ради заштите података.
Контрадикторност у раду Агенције?
У медијима је створена слика о директорки Агенције која је дошла да заведе ред и реши питање корупције. Али чињеница је да Агенција одбија да покаже акте које је госпођа Узелац потписала, а односе се на успешну продају и приватизацију субјеката и капитала. Као и обично, позвали су се на Закон о слободном приступу информација од јавног значаја, рекавши да је таквих аката превише, преко 300. Али питање на које нису имали одговор је- како је могуће да имају превише аката, ако Агенција, у ишчекивању усвајања коначних законских решења у склопу новог Закона о стечају, није обавила ни једну једину приватизацију?
То је управо оно што су нам објаснили у свом писменом образложењу:
Шта је позадина акција Виде Узелац?
Наша саговорница тврди да је добра маркетиншка кампања која је стратешки пласирана у медијима, заслужна за слику која постоји о Види Узелац, која врши притисак на раднике да би се решила корупције у тој компанији, а заправо се иза свега крије опасна намера да се што више предузећа гурне у стечај.
„Зато је од 15. новембра од када је постављена, Вида поред потпуног заустављања приватизације, поступно извлачила поверљиву базу података Агенције за приватизацију, како би њоме поједини могли да се користе и тргују. Међутим, када је Вида схватила да ће скупштина Србије продужити рок за заштиту субјеката приватизације, а она није завршила задати посао, а знајући да це бити смењена, почела је да у медијима пушта спинове о наводним притисцима у намери да се некако одржи на том месту, како би и у наредних пет месеци неометано опструисала рад Агенције и довела до зацртаног циља“, наводи се у мејлу који је прослеђен свим радницима Агенције, и који је довео до рестрикције интернета свим запосленима.
„Надала се да ће овај посао у гужви око парламентарних избора и формирања Владе тихо спровести, међутим није успела да спречи цурење ових сазнања до Владе и кабинета министра упркос свом мобингу и застрашивању запослених. Пошто је виђена за разрешење, надамо се да ће и она бити спречена као и Саша Радуловић да направи коначну штету,“ завршава своју исповест наша саговорница, иначе запослена у Агенцији за приватизацију.