Све већи број изречених смртних казни
ЛОНДОН - Организација за заштиту људских права, Амнести internessenal (Amnesty Интернатионал), изразила је данас забринутост због пораста броја изречених смртних казни од 28 одсто током прошле године, када је на смрт осуђено 2.466 људи у 55 земаља.
У најновијем годишњем извештају, Амнести наводи да је више од трећине укупног броја смртних казни током прошле године изречено у Египту и Нигерији, више од хиљаду. С друге стране, најмање 607 људи је погубљено у 22 земље прошле године што представља пад од 22 одсто у односу на 2013. годину.
Ове цифре нису потпуне, пошто не обухватају Кину, где се такве информације сматрају државном тајном, ни Северну Кореју која је затворена земља и информације нису доступне. Према Амнестију, Кина има највећи број погубљења од свих земаља света заједно. Верује се да се сваке године хиљаде људи у Кини осуђују на смрт и да се те смртне казне извршавају.
Фондација Дуи Хуа, група са седиштем у САД-у, која се бави истраживањем затвора, проценила је да је у Кини било 2.400 погубљења 2014. године. Амнести је, такође, навела да није била у могућности да потврди да ли су се догодила извршења смртних казни прошле године у Сирији, где грађански рат букти четири године.
Према подацима Амнестија 1995. године, погубљења су извршена у 41 земљи. "Цифре саме говоре, смртна казна полако одлази у прошлост", оценио је Салил Шети, генерални секретар Амнести Internessenala, наводи се у извештају.
Земље са највише забележених извршених смртних казни прошле године су Иран са најмање 289, Саудијска Арабија са најмање 90, Ирак са најмање 61 и САД са најмање 35, наводи ова организација за одбрану за људска права са седиштем у Лондону. Поред тога, у Ирану стотине погубљења није "званично признато" па би укупан број могао да буде 743, навела је организација.
И овог пута, САД су једина земља на америчком континенту где су у 2014. години извршаване смртне казне, наводи се у извештсају. У Тексасу и Мисурију било је по 10 погубљења. Друге америчке државе, где се извршавају смртне казне су Аризона, Флорида, Џорџија, Охајо и Оклахома.
Амнести је забринута због "алармантног скока" броја изречених смртних казни у Египту и у Нигерији. У Египту број смртних пресуда је за годину дана порастао са 109 на 509.
"На колективним суђењима у којима се не поштују норме једнакости, 37 људи је осуђено на смрт у априлу прошле године и 183 у јуну. У Нигерији број смртних казни је скочио за више од 500, са 141 у 2013. години на 659 у 2014. години. Војни судови су осудили на смрт око 70 војника, које су осудили за побуну зато што су одбили да се боре у сукобу са екстремистичком организацијом Боко Харам".
Амнести упозорава да и друге земље представљају проблем као што је Пакистан, који је поново увео извршења смртне казне после напада талибана у децембру 2014. на школу у Пешавару, где је убијено 141 особа. Седам људи погубљено је у децембру и пакистанска влада је најавила да ће погубити стотине људи осуђених на смрт, због дела а везаних за тероризам.
Ипак, број извршења смртних казни је опао, а погубљења су прошле године забележена у 22 земље, исто колико и током 2013. године.
Упркос те позитивне тенденције, једна од директорки Амнестија, Одри Гогран, је забринута због броја земаља које су прибегле смртној казни да би се, како кажу, бориле против тероризма или насилних злочина".
"Нема доказа да смртна казна одвраћа од чињења злочина или терористичких дела више од других облика кажњавања, као што је затвор", рекла је она.
Прочитајте и:
- Жена руског тајкуна убила њихову децу па извршила самоубиство
- ИРАНСКИ НУКЛЕАРНИ ПРОГРАМ: Русија тврди да је постигнут договор, САД прете напуштањем преговора
- Смена власти у Нигерији: Доказали смо свету да смо прихватили демократију
- Умрла најстарија особа на свету!
- Јемен на "ивици понора", а Техеран и Ријад се међусобно оптужују за катастрофу