Снимак хапшења Бранимира Главаша: По доласку у затвор, одмах је започео штрајк глађу (ВИДЕО)
Врховни суд Хрватске објавио је на интернет страни решење којим прихвата жалбу загребачког Жупанијског државног тужилаштва и Бранимиру Главашу одређује истражни затвор, а након што га је полиција данас пре подне ухапсила у Осијеку, он је најавио да подмах почиње штрајк глађу.
Највише правосудно тело закључило је да би Главаш на слободи могао да уништи доказе или утиче на сведоке па му је одредило истражни затвор који "може трајати до правоснажног окончања кривичног поступка".
Одлука је донесена након жалбе Тужилаштва на одлуку загребачког Жупанијског суда од 6. фебруара, које је закључило да се Главаш након изласка из затвора у Мостару може бранити са слободе.
Тужилаштво је истражни затвор за Главаша затражило истичући да је, пошто је Уставни суд укинуо правоснажну пресуду Врховног суда у случајевима "гаража" и "селотејп" од осам година затвора, онда је на снази пресуда загребачког Жупанијског суда којом је због ратног злочина у Осијеку осуђен на 10 година затвора.
Врховни суд наводи да је загребачки Жупанијски суд морао "и без посебног предлога државног тужиоца да одлучи о примени мере истражног затвора против оптуженика".
Главаш је у истражном затвору провео укупно девет месеци и 29 дана, што је "далеко мање од рокова максималног трајања истражног затвора".
"Због свега наведеног, како је у конкретном кривичном предмету на снази првостепена пресуда којом је оптужени Бранимир Главаш осуђен на казну затвора у трајању од десет година, а у овом поступку у Хрватској провео је у истражном затвору као факултативном тек десет месеци, требало је жалбу државног тужиоца прихватити", закључује Врховни суд.
Уставни суд Хрватске укинуо је 12. јануара пресуду Врховног суда у случајевима "гаража" и "селотејп" у којима је Главаш правноснажно осуђен на осам година затвора због ратног злочина над српским цивилима у Осијеку 1991.
Од Врховног суда Уставни суд је затражио да понови поступак којим је потврдио осуђујућу пресуду загребачког Жупанијског суда.
Од укупно пет година и четири месеца, Главаш је у мостарском затвору био четири године, преостали део казне одслужио је у Сарајеву и Зеници, па се по изласку из затвора вратио у Хрватску.
Након укидања те правоснажне пресуде на снази је остала неправоснажна пресуда којом је Главаш осуђен на десетогодишњу казну затвора, на основу чега је сад поново одређен притвор.
Прочитајте и: