Спорови због топонима више од академске расправе
ТОКИО - Спорови о топонимима су више од академске расправе и често се око географских назива воде "ратови речима".
Да ли је део Индијског океана који раздваја Иран од Арабијског полуострва Арабијски или Персијски залив? Да ли је највиша планина Аљаске и највиши врих у Северној Америци Макинли или је то Денали? Да ли је највећи град Индије Мумбај или Бомбај - што је англиканизована верзија истог назива.
Нека географска имена нам не говоре само где се налазимо, већ изражавају политички став који је често, по мишљењу других, погрешан.
Кина и Јапан се споре око групе острава у Источном кинеском мору за која, осим што обе стране полажу право, имају и различите називе - Сенкаку или Диаоју.
Спор кипарских Турака и кипраских Грка такође је имао утицај на топониме на Кипру. Турска је после окупације северног дела тог медитеранског острва 1970-тих заменила грчке називе места турским.
Стручњаци тврде да су ове дебате много више од академске расправе.
"Колонизатори и они који полажу право на неку територију, обично мењају топониме, а онда претходни власници поново враћају старе називе ако им се за то укаже прилика", каже Ден Монтело, професор с катедре за геологију Универзитета Калифорнија у Санта Барбари.
Тако је Сајгон постао Хо ши Мин 1976, након ослобођења целог Вијетнама, а бивша француска колонија Горња Волта на западу Африке од 1984. године је Буркина Фасо.
Последњу овакву "победа" добила је америчка држава Вирџинија када је под притиском Американаца корејског порекла у уџбенике унела ноту да је Јапанско море познато и као Источно море, што је назив који Јужна Кореја користи за море између јапанских острва и Корејског полуострва.
Промене географских назива могу да изазиву дипломатске тензије, али је пракса утицала и на појаву необичних топонима.
"Совјетско острво" је на пример назив за острвце 500 метара од пацифичке обале у западном Јапану. Острво за које житељи најближег града кажу да је "величине дневне собе", није ни близу Русије, а не зна се како је добило назив.
Амерички председник Барак Обама је приликом посете Мјанмару 2012. назив "Мјанмар" користио у разговору с председиком, али је на сусрету са опозиционим лидерком Аунг Сан Су ћи употребљавао реч "Бурма" - бивши назив те азијске земље који је дражи опозицији.