Спречите тровање храном
Уколико дође до тровања храном предузмите ове кораке.
У летњим месецима тровања храном су чешћа и некад по самом мирису и изгледу можете да препознате храну која вам може проузроковати проблеме. Велика топлота погодује развијању штетних микроорганизама и бактерија, те је зато потребно знати како да спречите кварење хране, а ако дође до тровања и да знате како да реагујете у таквој ситуацији.
Након тровања и повраћања двопек и пиринач су веома добар избор за изиритирани желудац. Ако се повраћање и дијареја наставе консултујте се са фармацеутом или лекаром. Постоје лекови који ће апсорбовати токсине микроорганизама и гасове у вашем пробавном тракту, а да притом неће неутралисати желудачну киселину.
Лекару се обавезно обратите уколико дијареја траје дуже од недељу дана, а повишене температура дуже од 2 дана.
Ово стање је могуће избећи уколико се придржавате пар основних смерница, а увек је боље спречити него лечити.
Храна мора бити спремана у хигијенски одговарајућим условима, а радне површине и прибор морају бити чисти. Пре припреме хране руке обавезно перите сапуном. Месо, месне прерађевине и јаја морају бити добро скувани, воће и поврће се морају темељно прати и прибор који користите за обраду меса, немојте користити за обраду поврћа, наводи се на порталу pressonline.rs. Млеку и млечним производима обавезно гледајте рок трајања и обавезно их држите у фрижидеру.
Придржавајте се ових правила и умањите шансе за тровање храном у овим летњим месецима.