АНКЕТА ПОКАЗАЛА: Срби се више плаше губитка посла него напада терориста!
Грађани Србије више стрепе од губитка посла него тероризма. На основу резултата анкете, у Београду нико не осећа претњу од исламиста, а сви су сагласни у једном – кад смо преживели толике ратове и бомбардовање, терористи су нам најмањи проблем.
Александар Огњановић (46), запослен у "Железницама Србије", каже да ми као народ имамо много веће бриге од терористичких напада и да не осећа никакав страх.
"Не знам ни како бих препознао терористу. А ако бих се нашао у центру напада, то је секунда, не може ништа да се уради да се то спречи. Сигуран сам да људе више брине да не остану без посла и како да преживе, а не да брину бригу о тероризму. У овој земљи су због тешког живота ионако сви темпиране бомбе", каже Огњановић.
Са њим је сагласна и Смиља Обровић (49) професор физике. Она је уверена да Србији прети реална опасност од терориста, али је то ипак нимало брине.
"Кад видите шта се све дешава у свету, зашто би Београд био изузетак? Мало-мало па чујете вест о некој пронађеној бомби или пуцњави на улици, а нико не реагује. Мислим да смо ми као народ одавно огуглали на такве вести. Прегурали смо преко леђа толике ратове, бомбардовање, санкције. А тероризам нити можемо да спречимо нити да се од њега заштитимо. Ако се деси – десило се", закључује она.
Сличне одговоре Наше новине добиле су од још неколико суграђана који, или се не плаше, или сумњају да је на пример тунижански сценарио могућ и код нас.
Напад се не може предвидети
Професор Факултета безбедности Зоран Драгишић сматра да не постоји могућност да грађани препознају терористу или предупреде његов напад.
"Нажалост, правила нема, па је и препознавање тешко. С друге стране, уколико приметите било какав сумњив предмет, пакет, или торбу, одмах обавестите полицију. У оваквим ситуацијама од пресудне је важности да се грађани не јуначе, већ да поступају по упутствима служби обезбеђења", саветује Драгишић.
Он додаје и да се морамо суочити са тиме да су терорирсти постали наша реалност.
"Упутства јавности никако не представљају стварање вештачке атмосфере страха. Напротив, претње су озбиљне, поготово током месеца Рамазана, и зато морамо сви повећати будност", упозорава Драгишић.
Прочитајте и: