Кирби: Србија би требало у већој мери да користи дијаспору
БЕОГРАД - Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби оценио је да велика државна предузећа у Србији не би требало да воде политичке партије већ менаџери.
"У пракси имате компаније које предводе странке. То је веома скуп начин за финансирање политичких странака", рекао је Кирби на Економском самиту Србије у Београду.
Он је оценио да то није добро, али је истакао да не жели да прозива ниједну странку појединачно.
Кирби је казао да би Србија морала да се придружи Светској трговинској организацији, што би омогућило веће поверење улагача, као и брже придруживање Европској унији. Као један од већих проблема Србије, он је навео "одлив мозгова великих размера", као и стварање услова за привлачење страних инвеститора.
Амбасадор Немачке у Србији Хајнц Вилхелм оценио је да Србија мора да створи једнаке услове за све улагаче, и домаће и иностране. Он је навео реформе не могу бити одрживе без комбинације страних инвестиција и домаћих предузетништва, а као једну од највећих препрека за улагаче навео је нерешена питања власништва над земљиштем.
"Србија би требало у већој мери да користи дијаспору", рекао је Вилхелм, подсећајући да само у Немачкој живи пола милиона грађана пореклом из Србије који би уз повољније економске услове можда и желели да се врате у земљу.
Италијански амбасадор у Србији Ђузепе Манцо навео је да ће Италија помоћи Србији на путу ка ЕУ и да би приоритет реформи требало да буду привредни раст, као и повећање броја запослених. Као окосницу економије, он је истакао мала и средња предузећа, која би према његовом мишљењу, требало да постану приоритет за Србију, јер ће она највише помоћи расту запошљавања. Према његовом мишљењу, велике развојне шансе у Србији су пољопривреда и туризам.
Амбасадор Грчке у Србији Константин Економидес истакао да верује у економску будућност Србије без обзира на тешкоће, а као потенцијално велике развојне шансе навео је области пољопривредне и прерамбене индустрије, ауто индустрије, саобраћаја и туризма.
Амбасадор Аустрије Јоханес Ајгнер оценио је да у Србији државна управа мора да промени понашање према грађанима, али и да грађани морају да промене свој став према држави. Ајгнер је казао да су према неким истраживањима страни инвестиори најлошије у Србији оценили дуго чекање на дозволе, порески систем, пореску корупцију, неједнаке услове привређивања.