Србија: Насиље у свим сферама живота
БЕОГРАД - Психолози, социолози и криминолози сагласни су да је насиље у српском друштву заступљено у скоро свим сферама и узроке виде, како у губљењу традиционалних вредности, тако и у изневереним очекивањима и надама због чега је "фитиљ код многих све краћи".
Психијатар и психотерапеут Милан Милић напомиње да је несумњиво да су убиства и самоубиства тренд који је последица исцрплејности и набоја у људима, осећања потрошености надања и циљева.
"Срећан човек то не чини. Свако жели себи најбоје, да избегне бол и да постигне задовољство, а ако не успе ни једно ни друго он одустаје", истиче Милић.
У српском друштву, како упозорава социјолог Ратко Божовић, нема ниједне сфере живота у којој не влада насиље и агресивно понашање, а разлози су бројни.
"Имамо сиромаштво, тескобу, безнађе, апатију, стес, страх и нарочито депресију. Људи су на кратком фитиљу, јер су изгубили наду. Њихова очекивања су била узалудна нада, а човек без наде је човек који је спреман да иде ка самопоништавању, аутодеструкцији", указује Божовић.
И криминолог Златко Николић разлоге види у бесперспективности, незапослености, али и бескруполозности оних којима смо окружени, а од којих нам нешто зависи. Он објашњава да је и код убистава и самоубистава у центру агресија.
"Медији намећу слике насиља читаоцима и гледаоцима као нормалну ствар", указује Николић.
Стручњаци се слажу да је могућ одређени облик превенције тако што би сви више обратили пажњу на људе око себе, али указују да је тешко предвидети кривична дела попут убиства. Са друге стране, криминолог Николић указује да је тешко препознати потенцијалног убицу, јер да јесте, било бу много мање таквих случајева.