СРЂАН ЈЕ УМРО БРАНЕЋИ ДРУГА МУСЛИМАНА: Због ове приче плакао је цео Балкан (ВИДЕО)
На данашњи дан пре 23. године умро је од задобијених рана ХЕРОЈ, младић који је у само једној секунди и само једним потезом постао истовремено идол за Србе, Хрвате и Бошњаке, а ово је прича о њему.
Још увек голобради Алексић је и према црквеном канону доживео судбину правог мученика, на Јовандан (21. јануара) учинио је дело којим је, како то Библија каже купио улаз у ЦАРСТВО НЕБЕСКО, а на дан када православни верници славе Светог Саву (27. јануар) је преминуо.
Према речима Цркве и њених великодостојника, али и народних веровања, када неко умре на ВЕЛИКИ ПРАЗНИК то је доказ да је он био чиста душа!Срђан Алексић, тада 27-годишњи младић је 21. јануара 1993. године у Требињу спасао свог пријатеља Алена Главовића, Бошњака из Требиња од дивљачког напада четворице резервиста Војске Републике Српске. Војници су уместо Алена претукли Срђана који је пао у кому и преминуо 27. јануара 1993. године.
МИСТЕРИЈА СТАРА 44 ГОДИНЕ: Како је срушен авион ЈАТ-а и како је ОНА преживела пад! (ВИДЕО)
Срђанов сан
Срђан Алексић рођен је 1966. године у Требињу. Његов отац Раде био је кошаркашки тренер, мајка му је рано умрла, а брат погинуо у удесу моторним змајем у близини Требиња. Срђан је био пионирска пливачка нада бивше Југославије. Аматерски се бавио глумом, за шта је добио и више награда, а наставио је са глумом и током рата, у представи “Сан ратне ноћи”.
Срђанов сан тог ратног 21. јануара 1993. године остварио се јер је успео спасити свог пријатеља од сигурне смрти, али га је тај сан коштао властитог живота. Тог дана група резервиста Војске Републике Српске, чији је и Срђан био припадник, на требињској пијаци малтретирала је и тукла Алена Главовића, Бошњака из Требиња.
Срђан му је прискочио у помоћ, док је неколико људи у близини само мирно посматрало. Четворица војника су потом уместо Алена одлучили претући “издајника” Алексића, а он је од задобијених повреда пао у кому. Преминуо је шест дана касније, 27. јануара.Срђан је положио живот у борби за свог пријатеља, али је положио и темеље у једно бесмртно дело. Херојски чин одбране свог суграђанина који је платио својим животом је светао пример људске храбрости”, преноси “Радио Сарајево”.
Срђан Алексић постхумно одликован Орденом Европског покрета за хуманост
"Тако му и треба када је бранио муслимана"
Срђанов отац је на умрлици свом сину написао реченицу која ће се вечно памтити: “Умро је обављајући своју људску дужност.”
Један од четворице нападача погинуо је неколико месеци касније на ратишту, док су остала тројица били осуђени на по две године и четири месеца затвора. У време када је у току било суђење за убиство његовог сина, Раде Алексић је доживљавао и разна понижења која никада неће заборавити. Међу њима је и реченица једног од адвоката, браниоца оптужених: "Тако му и треба када је бранио муслимана".
ДАНАС ОБАВЕЗНО СПРЕМИТЕ ПЕРЕЦЕ: Разлог за то везан је за Светог Саву!
Београдски режисер Срдан Голубовић снимио је филм "Кругови" инспирисан овим догађајем, који говори о последицама херојског поступка војника Марка којег Срби убијају јер штити свог пријатеља цивила Хариса који је Бошњак.
Радио телевизија Србије 2007. године снима и емитује документарни филм "Срђо", о Срђану Алексићу, чији је главни актер његов отац, а 2008. требињско позориште "Слово" поставља представу "Епилог о Срђану".
У спомен на његов гест установљена је и новинарска награда за професионално извештавање о маргинализованим и рањивим групама.
Срђанов отац данас живи сам у Требињу и среће убице свог сина које шетају тим градом. У једном од интервјуа "Независним новинама" рекао је:
-Нису они имали намеру да убију Срђана, већ се то једноставно десило.
Али, није се морало десити да до те грубости дође, нису морали насред улице нападати незаштићене момке, ни оног преплашеног Бошњака, нити мог сина.
Није више битно ни ко су они били, битно је то да су они тада ударили на човека, желећи својим чизмама и кундацима поништити све оно човечно и племенито што је представљало најлепши део Требиња. То је можда оно што највише боли.
- А мој Аћи, тако смо Алена сви одмила звали, сада је у Шведској, оженио се, има двоје деце. Сваког лета ме обиђе када дође у Требиње. Прво оде на Срђанов гроб с великом икебаном, а онда код мене. Ето, толико сам узбуђен да му се ни презимена не могу сетити. Нама, Требињцима, оној старој требињској раји, презимена нису ни значила ништа. Звали смо се по надимцима, препознавали по доброти и у такво Требиње и данас верујем", рекао је Раде Алексић.
СКАМЕНИЛИ СЕ: Дошли смо пред Вангину кућу, она је уперила прст у мог супруга и рекла…
Неколико градова у региону му је одало почаст. Пролаз у Змај-Јовиној улици у Новом Саду данас носи Алексићево име. У центру Панчева такође постоји пролаз Срђана Алексића и спомен-плоча у част требињског хероја. Тузла има улицу названу по Срђану, као и Сарајево, иако се она налази у забаченом делу главног града, а у Требињу се спортски терени зову именом Срђана Алексића.