СРПСКА БЛОКАДА: Нема услова за спровођење регуларног пописа на Косову!
Представници Срба у косовској скупштини инсистирају да се из скупштинске процедуре повуче нацрт закона о попису становништва јер се, како оцењују, на северу Косова нису стекли услови за његово спровођење.
Попис становништва може бити одржан једино у условима потпуно политички стабилног и социјално безбедносног окружења и то је, како Срби сматрају, записано у међународним препорукама за пописе становништва и стамбених јединица из 2010.
Председник Српске листе Славко Симић изјавио је да на Косову и Метохији још увек не постоје услови за спровођење регуларног пописа становништва који би био у складу са међународним правилима.
РАТ НА КИМ ЈЕ ПОЧЕТАК НОВОГ СВЕТСКОГ ПОРЕТКА: Зашто је напад на Југославију је био забрањен рат
Симић истиче да је у нестабилном политичком, безбедносном и социјалном амбијенту нереално очекивати резултате пописа становништва који би били међународно признати и који би могли да буду поуздани са становишта статистичке и демографске структуре становништва.
Српска листа упорно инсистира да Влада КиМ предложени нацрт закона о попису становништва повуче из процедуре и да се оног момента када се створи политички и безбедносно стабилно окружење попис становништва спроведе не само на северу Косова него у свим деловима Косова где Срби живе, рекао је Симић.
Председник Српске листе је додао да тек тада се може очекивати да Срби са севера Косова у потпуности учествују у попису становништва.
БРУКА И СРАМОТА! Приштина забранила унос књига на српском језику на територију Косова!
Из Владе КиМ су поручили да се попис становништва мора спровести ускоро, да ће се десити веома брзо, али рок до када, није дефинисан.
Грађани Косовске Митровице су подељени по овом питању. Док су једни против пописа, други су за, а неки које је анкетирао извештач Танјуга кажу да ће одлуку да ли ће учествовати у попису донети након става који о томе заузме званични Београд.
ЂУРИЋ: КФОР једине легалне оружане снаге на КиМ
Попис становништва на Косову је одржан 2011. године, али тај процес су грађани на северу Косова бојкотовали, јер су га организовале косовске институције.
Према резултатима тадашњег пописа на Косову живи 1,7 милиона становника не рачунајући север Косова.
Од тог броја 92,9 одсто су косовски Албанци, а остало су припадници других националних заједница међу којима је и српска.