ВУЧИЋ: Однос Београда и Приштине неће бити претња ни за кога, а Косово не признајемо!
БЕОГРАД - Министар иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер истакао је данас да ће Берлин подржати у ЕУ отварање преговора о првим поглављима са Србијом, а премијер Вучић је истакао да су поглавља 23. и 24. при крају.
"Штајнмајеру сам изложио шта је то што Србија ради и шта је до сада урађено. Поглавља 23. и 24. су при крају и спремна да их отворимо, па и поглавље 32", рекао је премијер Александар Вучић данас.
Вучић је додао да Србија даје све од себе да се у њу инвестира и да немачки инвеститори буду задовољни. Рекао је и то да се труде и у вези са дијалогом Београда и Приштине. При спомињању дијалога, Вучић се осврнуо на то да њихов однос неће бити претња ни по кога на Балкану и да Србија није и неће признати Косово.
"Ја ту не могу да прихватим ни да разговарам о неким темама, морам да признам", рекао је он данас.
Штајнмајер је истакао да је дошао у Београд у значајном тренутку, дан након годишњице владе, рекавши да је влада много учинила на економском плану и рекао је да настављају разговор који су имали у Немачкој.
"Чинићемо све да ојачамо и осигурамо европску перспективу за Србију. Сигуран сам да ћемо у току ове године напредовати у вези са отварањем поглавља", казао је Штајнмајер на конференцији за штампу са премијером Александором Вучићем.
Штајнмајер је додао да су у Немачкој импресионирани радом Владе и због поспешавања страних инвестиција, па и тиме што се труде да побољшају живот становништва путем фискалних мера, улагањем у привреду и слично. Споменуо је стагнацију у Европи, "Медитерану на пример" и рекао да све то утиче на привредну климу Европе.
"Драги господине премијеру, није ово неки прави тренутак да гледамо скептично у билатерални тренутак", рекао је он.
"Србија је протеклих година предузела запажене кораке напред - историјски споразум о нормализацији односа са Косовом, отварање преговора са ЕУ, почетак болних, али потребних економских реформи", истакао је Штајнмајер, оцењујући напредак Србије од ступања на дужност нове владе.
Немачки министар сматра да ће наставак тог пута, уз политичку одлучност и доследност, бити и највећи изазов за нашу земљу наредних година.
Он је приметио и да су билатерални односи Србије и Немачке данас изразито блиски и пријатељски.