Станодавци - озбиљни утајивачи пореза
Чланови удружења подстанара Србије упозоравају да су станодавци у нашој земљи велики утајивачи пореза који су, за само пет година оштетили државну касу за 233,5 милиона евра.
У Србији, а поготову у Београду, постоји велика група утајивача пореза, који су, за сада недодирљиви - станодавци.
Према проценама Удружења подстанара "Велеград", закуподавци станова у протеклих пет година оштетили су државу за 233,5 милиона евра, преносе Новости.
Ово су сазнања које је Удружење подстанара пре десетак дана доставило Сектору за фискални систем Министарства финансија, апелујући да се се што пре искорени и овај облик сиве економије.
Према речима адвоката Мирка Мирковића, заступника "Велеграда", годишња утаја пореза је 46,7 милиона евра. Држава је пропустила да наплати од станодаваца, у периоду од 2009. године до данас 233,5 милиона евра, каже Мирковић.
По последњем попису из 2011, у Србији има 122.530 чији су власници навели да издају своје станове под закуп. То значи, да они остварују у њима приход, из закупнине. Огроман број њих то чини без писменог уговора.
Уз овај број станова који се званично издају, како каже Мирковић, у Попису је евидентирано и 136.949 станова у Србији. У њима, наводно станују рођаци власника станова.
Јасно је да су и ти станови издати у закуп, за новац, а да су се подстанари представљали као рођаци станодаваца, каже заступник Удружења. Сви они перманентно варају државу и ускраћују јој огромне фискалне приходе, неплаћањем пореза.
Рачуница о укупној годишњој утаји пореза, коју су направили правници из Удружења подстанара, каже да ако се узме да је просечна закупнина у Србији само 100 евра, оних 122.500 станодаваца наплаћује месечно 12,5 милиона евра, објашњава Мирковић.
На тај износ би морали да плате порез на приход од капитала, по стопи од 15 одсто, што чини 1,8 милиона евра, у динарској противвредности, месечно. На годишњем нивоу, то је око 22 милиона евра.
На то треба додати и перфидне облике пореске утаје, односно издавање и такозваних сродничких станова, чија укупна просечна месечна закупнина тих 136.949 станова, који се фиктивно "издају" рођацима износи 13,6 милиона евра.
По истим минималним критеријумима, утајени месечни порез на доходак износи око два милиона евра. Годишњи износ утајеног пореза је 24,6 милиона евра. Укупан збир годишњег утајеног пореза је 46,7 милиона евра.
Из Удружења подстанара наглашавају да би станодавце требало приморати да подносе пореске пријаве. Тада би они закључивали писмене уговоре са својим станарима, а подстанари би коначно стекли правну сигурност и остваривали своје интересе.