Старке - од супкултуре до модног тренда
Некад су се људи препознавали по обући, делили на оне који носе "старке" и оне који носе "најке" и према томе, разликовали по врсти музике коју слушају. Данас се та граница у потпуности избрисала.
Старке су биле симбол рокенрола и панка. Седамдесетих и осамдесетих година прошлог века носили су их музичари Нирване и Грин деја и означавале су посебну супкултуру. Платнена обућа са гуменим ђоном и белим кругом представљала је свет који мисли другачије.
Планетарну популарност стекле су последњих година, па је немогуће наћи особу која нема један пар у колекцији своје обуће. Прилагођене су свим узрастима, па скоро да нема разлике између мушких и женских модела. Удобност и разнобојност омогућава комбиновање са скоро свим одевним предметима.
Први пут су се појавиле 1917. године, али познате постају захваљујући кошаркашу Чарлс Чак Тејлору, који је одушевљен њиховом удобношћу одлучио да их носи и промовише. Након тога се Цонверсе All Старс патике појављују са његовим потписом на етикети, постају тражене и најпродаваније кошаркашке патике у историји.
Њихова популарност у кошаркашком свету допринела је да почну да се производе у различитим бојама крајем 60-их година 20. века, како би се прилагодиле бојама кошаркашких тимова. До тада су на тржишту постојале само у белој и црној боји.
Највећи колекционар старки власник је 403 пара овог безвременог тренда. Реч је о Американцу Џошуи Мелерду.
Пре него што су ушле у свет моде 80-их година биле су део униформе америчких затвореника средином прошлог века. Одлика бунта и младалачког духа временом је прерасла у масовну употребу. Како би задовољиле најразличитије укусе, праве се чак и на потпетици. Недељно се прода чак 30.000 пари ових патика широм света.
Заштитни знак рокера, кошаркашка опрема или модни тренд постоје више од једног века, с годинама се не заборављају и вечне су!