СТИЖУ ИЗБЕГЛИЦЕ А СТИЖЕ И ЗИМА: Да ли је Србија спремна да се избори са новим мигрантским таласима?
Проблеми мигрантске кризе се настављају, стиже зима, бригу о границама преузима Фронтекс и намеће се питање како ће све то функционисати и да ли ће имплементација споразума из Брисела уопште функционисати у пракси.
Из комесаријата за избеглице објашњавају да ће, у суштини, договор на бриселском савету значити да више неће бити могућ неконтролисан пролазак избеглица кроз земље и напомињу да ће Србија испунити свој део обавеза, као што је то радила и до сада.
Што се тиче контроле улазних граница из комесаријата сматрају да је добро што ће ту одговорност преузети једно тело као што је Фронтекс.
Србија је спремна
Србија је спремна да прихвати неки број лица, у овом тренутку 3.000 места је спремно, а држава и даље ради на повећању капацитета. Биће оспособљени још неки прихватни центри, а пре свих један бивши Нисов хотел код Шида у коме ће бити 250 места за лежање и 250 седећих места са свом пратећом инфраструктуром потребном за несметан боравак људи.
- Добро је што ће Фронтекс преузети одговорност на спољним границама, пре свега на простору између Турске и Грчке где ће се успоставити један систем којим ће се регулисати ко има право уласка у Европску унију. Такође, након договора у Бриселу јасно је да ће земље западног балкана остати земље транзита што је просто очекивано јер ми нисмо узрок кризе нити смо земља дестинација", кажу из комесаријата.
На питање шта ће се десити уколико припадници Фронтекса у неком тренутку одлуче да не пропуштају избеглице у Хрватску у комесаријату нису имали одговор.
"То још увек не можемо да коментаришемо и све остаје у домену спекулација јер план из Брисела тек треба да се разради и заживи"
Стиже зима
На страховања из јавности да ће долазак зиме баш у нашим крајевима зауставити избеглице, из комесаријата напомињу да за бојазан те врсте нема места јер, како кажу, бриселски договор је управо организован да би се превазишла зима и олакшао проток миграната, а самим тим и избегло стварање такозваних "тампон зона".
"Акциони план управо служи да се проблеми решавају на уласку миграната у Европску унију, најпре на простору између Грчке и Турске што ће бити Фронтексова функција. Ту очекујемо успостављање функционалног система који ће регулисати проток миграната, тако да је много вероватније да се на том месту направи чеп, пре него између Србије и Хрватске. Понављамо, све је и даље у домену спекулације и морамо сачекати да систем заживи како би имали конкретне одговоре, нагласили су из комесаријата.