Колико је опасан псећи кашаљ?
Као што прехладе код људи могу узроковати различити вируси, и псећи кашаљ има више узрока. Узрокује је више микроорганизама од којих су неки вируси као и бактерија Bordetella bronchiseptica.
Ако ваш пас константно производи звукове као да се гуши нечиме што је прогутао, могуће је да пати од псећег кашља, тј. заразног трахеобронхитиса. Иако такво кашљање звучи застрашујуће, не ради се о тешкој болести и већина паса ће се од ње самостално опоравити, пише Index.hr.
Шта је псећи кашаљ?
Кашаљ код паса узоркују микроорганизами од којих су неки вируси (аденовирус тип 2, херпесвирус, вирус параинфлуенце) као и бактерија Bordetella bronchiseptica.
Узрочници се преносе најчешће директним контактом с оболелим животињама капљичним путем. Како се налазе у оралном и назалном секрету, обично се шире кашљањем и кијањем.
Стрес, услови у којима се љубимац налази, његова старост и опште стање организма су елементи који придоносе зарази. Ту су и смањена вентилација, ниске температуре, влага и лоша хигијена. Болест се најчешће јавља у јесен.
Симптоми
Јавља се од три до пет дана од контакта с вирусима. Симптоми могу да варирају према узрочнику, стању домаћина и спољним факторима. Карактеристичан знак болести је сув, непродуктиван кашаљ који се јавља неколико пута дневно. Тај кашаљ изгледа и звучи као да је псу нешто запело у грлу па то желу да избаци. Уз кашаљ се јављају и исцедак из носа, конјунктивитис, кијање и благо повишена температура. Током физичке активности кашаљ је много јачи.
Болест је у већини случајева блага тескоба и животиња се опорави за једну до две недеље. Могу настати и компликације па се болест може развити у упалу плућа и хронични бронхитис, посебно код старијих, врло младих и паса са лошим имунитетом.
Лечење и превентива
Лечење зависи од узрочника и тежине болести. Код бактеријских инфекција дају се антибиотици, а антитусицима може се ублажити или блокирати рефлекс кашаља. Постоји и вакцина, али како ово обољење има више узрочника, вакцина не штити пса у потпуности.
Током болести пазите да заражени пас не дође у контакт с другим псима, како их не би заразио. Добра исхрана, нега и збрињавање животиња смањују ризик.
Погледајте и:
- САВАНА: Лекција о пријатељству и љубави (ФОТО)
- Врсте паса осетљивих на врућину