ГРАНА КОЈА ЦВЕТА: Што је вама плићи џеп, њима је боље!
Упркос свим потешкоћама, индустрија трговине половном одећом превазилази и најоптимистичнија очекивања.
Глобална финансијска криза је посебно јако погодила централну и западну Европу. Упркос свим потешкоћама, једна индустрија ипак превазилази и најоптимистичнија очекивања а то је трговина половном робом.
Туђи отпад је нечији профит. Камиони одбачене одеће са Запада стижу у Мађарску. Послие разврставања, завршиће у бројним продавницама половне робе широм земље.
Ово тржиште цвета, а они који на њему послују и сами су изненађени растом. Неке од тих компанија за килограм половне одеће плаћају између осам и 18 евра.
Gyorgy Хада, оснивач ланца продавница половне робе "Хада", казао је за Ал Јазееру: "Почели смо од нуле. А након 19 година можемо да кажемо како смо израсли у велику групу компанија. Запошљавамо готово 900 људи у 62 радње".
Мађарска је један од највећих дужника у Европској унији. На крају другог квартала дуг је достигао 85 посто БДП-а.
У тим околностима, свака потрошња је добро дошла.
"Не знам тачно колико, али сигурно сам уштедела хиљаде форинти купујући овде", казала је купац Тери Ryjak.
Купац Тимеа Дароцзи је додала: "Цене су добре, али важније ми је што овде нађем оно што не могу нигде другде".
Продаја у центрима
Компанија Хада сву своју робу набавља из Велике Британије. Продају су на почетку обављали по удаљеним селима, а сада су се преселили у велике радње и тржне центре.
Хада је рекао: "И прошле смо, а надам се и ове године да ћемо остварити профит".
Потражња за половном гардеробом расте у источној Европи. У Пољској чак 40 посто потрошача купује такву одећу. Увезе се роба у вредности 100 милиона долара, што је готово двоструко више него раније.
У Бугарској је највећи ланац оваквих трговина, ''Маниа'', само ове године запослио нових 100 од укупно 600 радника.
Али ни половну гардеробу са Запада више није тако лако наћи. И тамо је криза грађане натерала да не одбацују своју квалитетнију одећу тако лако.
Прочитајте: