Шубара: Можда ћу бити последњи директор Агенције за приватизацију
Агенција за приватизацију започеће сутра поступак стечаја над 70 предузећа која немају ниједног запосленог, а очекује се да ће први стечајеви бити окончани за око два месеца, изјавио је данас нови директор Агенције за приватизацију Љубомир Шубара.
Према Акционом плану који је Влада Србије усвојила прошле суботе, у стечај ће отићи укупно 188 фирми са листе Агенције.
Од тог броја, рекао је Шубара, најпре ће поменутих 70 предузећа без иједног запосленог отићи у стечај, па наредних 56 која имају до петоро запослених, а затим остала.
"Наше је да у што краћем року окончамо поступак, о томе је било говора и са Светском банком те од сутра крећемо. Стечај затим спроводи суд који је територијално надлежан. Рачунамо да би цео процес за првих 70 предузећа могао да буде окончан најкасније за два месеца", рекао је први човек Агенције за приватизацију, уз опаску да је таква одлука могла да буде донета и знатно раније.
То су све фирме које постоје само на папиру и дошло је крајње време да их затворимо, јер оне практично немају делатност, објашњава.
Упитан колико ће људи остати без посла и на колику помоћ државе у виду отпремнина могу да рачунају, Шубара наводи да, ако уопште може да се каже да ће ти људи оштати без радног места, јер га практично годинама, чак деценијама немају, онда говоримо о око 5.000 људи. "Они ће вероватно, кроз приватизацију, наћи посао у другим предузећима. У сваком случају, сви могу да рачунају на социјални програм државе", рекао је Шубара.
Наводи да ће сваки радник добити отпремнину од 200 евра по години стажа, уз ограничење да укупан износ по појединцу не може бити већи од 8.000 евра. На питање када ће бити расписани тендери за око 220 предузећа са списка Агенције за која су стигла писма о заинтересованости инвеститора, он каже - што је пре могуће, али ће се најпре разговарати с потенцијалним купцима.
Шубара подсећа да је Агенција требало да објави прве јавне позиве до краја јануара, али то, додаје, није урађено јер нису створене одговарајуће формалне претпоставке.
"С друге стране, приватизацију не би ни требало гледати пуко формално, јер је суштина да на крају нађемо адекватне партнере из земље или иностранства и спроведемо продају на најбољи могући начин. Најважнији циљ је, при томе, очување радних места, повећање привредних капацитета и проширење", поручио је он.
Шубара је навео да ће се Агенција сада бавити интензивним разговорима са свим улагачима који су се јавили, а чак и са новима, како би се нашло најбоље решење за сваку фирму.
"На тај начин, кад једном објавимо позив, тачно ћемо знати како ће се та приватизација завршити. У овој земљи су се десиле крупне промене последњих 15, 20 година, приватизација је рађена како је рађена, неке приватизације су раскинуте... Било би сулудо да поновимо такве грешке", рекао је он.
Управо зато напомиње да је неопходно разговарати са инвеститорима и "уозбиљити" читаву причу у вези с приватизацијом. Једино тако, сматра он, може коначно да се дође до правих решења за наша предузећа која су некад била успешна.
"Уверен сам да највећи број предузећа мозе да буде успешно и у будућности, под претпоставком да нађемо добре стратешке партнере који ће купити капитал или имовину. На свима нама је велика одговорност да нађемо најбоље решење, које наравно подразумева и сарадњу са људима из тих предузећа", рекао је он.
Према његовим речима, свих 512 предузећа са списка Агенције морају да заврше на један од два начина - или ће бити приватизовани или ће отићи у стечај. За оне фирме за које је Агенција одредила моделе приватизације ићи ће се, каже, у том правцу, док код неких постоје и формалне сметње, попут захтева за реституцију или слично. Шубара каже да ће се такве фирме повући из приватизације, а "вероватно ће делови отићи у стечај, док ће разлика припасти ономе коме и припада".
"Наш је циљ да ову приватизацију приведемо до краја. Можда ја будем и последњи директор Агенције за приватизацију", закључио је Шубара.
Прочитајте и: