РАЊИВОСТ СТАРОГ КОНТИНЕНТА: Ево зашто исламски терористи више "воле" Европу него САД
Када у Европи експлодира бомба Американци задрхте као да су и сами погођени силином експлозије, но не би требали, јер иако је тероризам глобална претња она није равномерно распоређена, пише амерички портал "Политицо".
Наводећи зашто исламски терористи више "воле" Европу, издвајају следеће: лошији друштвено-економски положај муслиманских заједница, слабе мере безбедности и мигрантска криза која је у једној години довела на стари континент скоро 1,5 милиона муслиманских миграната.
Европски муслимани сиромашнији и необразованији од америчких
Амбасадор Данијел Бењамин, који је у Стејт Департменту од 2009. до 2012. године вршио дужност координатора за противтероризам, објашњава да за разлику од муслиманске заједнице у САД коју чине углавном добростојеће породице из бројних већински муслиманских држава, уз изузетак сиромашних избеглица из Сомалије, европски муслимани су већином сиромашнији и необразованији од већинског становништва земље домаћина.
ПРЕМИНУЛО ЈОШ ЧЕТВОРО: Број жртава у Белгији порастао на 35
- Приходи и образовање америчких муслимана готово су исти као код просечних Американаца (…) насупрот томе, европске муслиманске заједнице формирали су сиромашни сељаци који су стигли као привремени радници у растућој индустрији послератног раздобља. Очекивало се да ће се вратити кући, но они су остали и након што су се фабрике затвориле, а њихов је број нарастао захваљујући доласку бројних чланова породице и великој стопи наталитета - појашњава Бењамин.
- Дошли су као сиротиња и углавном остали сиротиња, без приступа високом образовању и с већом стопом незапослености и то у земљама које су погођене том пошасти недовољног броја радних места - закључује Политицо.
Американци боље профилишу могуће терористе
Бењамин истиче да, према анкетама, иако већина европских муслимана не жели да има везе с екстремизмом, међу њима је далеко више екстремиста него међу америчким муслиманима.
Као пример наводи извештај института Соуфан Гроуп из новембра који говори да је 470 од 660.000 белгијских муслимана отишло у Сирију или Ирак, што по проценту чини белгијску муслиманску заједницу у западној Европи највећим добављачем милитаната за Блиски исток. Истовремено, из САД-а се џихадистима на Блиском истоку придружило само 250 од 3,3 милона муслимана.
НОВО ИМЕ У ИСТРАЗИ НАПАДА У БРИСЕЛУ: Наим ал Хамед имао једну од кључних улога у организацији
Недостатак сигурносних мера такођер је један од важних чинилаца зашто је Европа лака мета за терористе.
У САД су након 11. септембра 2001. знатно појачане мере безбедности, посебно према особама које долазе из одређених кругова и држава, а Американци већ 15 година неумољиво раде на профилисању могућих терориста.
"Белгија је посебно тежак случај"
Од напада 11. септембра САД су на безбедност земље и својих грађана потрошиле 650 милиона долара, док за Европу чак не постоји ни упоредива статистика.
Поред тога, Белгија је посебно тежак случај јер је реч о политички подељеној земљи између Фламанаца и Валонаца, у којој је права политичка криза владала с прекидима 2007. и 2011. када је државом управљала техничка влада и чињеницом да је требало преко 500 дана да се коначно формира влада.
Спољне границе слабе, а унутрашње не постоје
Постоје и други разлози зашто Европа јесте и зашто ће бити још дуго година мета терориста, пише лист додајући да је САД географија ишла на руку, јер су окружене са два океана.
Европа је "слаба на спољним границама, унутарње границе су непостојеће, а мигрантска криза је довела скоро милион и по миграната због чега се суочава с далеко већим опасностима - тврди Бењамин.
Упозорава ипак да предности Америке нису разлог за задовољство и опуштеност, иако говоре да паника није оправдана.
Истиче да "пуно тога може кренути погрешним путем, посебно ако се у председничкој кампањи настави са демонизовањем америчких муслимана који су прва линија одбране против екстремизма и чије је поверење у америчке службе непроцењиво".
(МАПА) СУМРАК КАЛИФАТА: ИС наставља да губи територије страховитом брзином!
- Ако се насиље у Европи прошири, нећемо избећи суочавање с великим изазовом – пожаром у суседству с непредвидљивим последицама - закључује аутор и подсећа да је "стара Европа" у емоционалном смислу, како је то сажео Доналд Рамсфелд, "наш најближи сусед и најблискији вршњак".