Шверцовање се по први пут третира као прекршај!
БЕОГРАД - Градско веће је донело Измене одлуке о јавном линијском превозу којом се шверцовање први пут третира као прекршај, изјавио је директор Дирекције за јавни превоз Угљеша Митровић.
Он је рекао да та одлука предвиђа да контролор може да на лицу места путнику без адекватне путне исправе изда посебну карту која ће коштати 2.000 динара.
Одлука такође, омогућава путнику да настави да користи јавни градски превоз у току целог дана, а важно је и да се његово име у том случају неће наћи у регистру прекршаја, објаснио је Митровић. Он је навео и да оном ко је "затечен без карте не плати ту посебну карту следи прекршајна казна која износи 6.000 динара коју пише комунални полицајац".
Митровић је прецизирао и да ће "у случају да казну плати за осам дана она износити пола те суме, односно 3.000 динара".
Према његовим речима, од када је почела акција анимирања грађана да морају да плаћају превоз, број шверцера је смањен.
"Према нашим подацима, број валидација у односу на период пре акције порастао је скоро 50 одсто, а наплата карата у односу на претходни период повећана је негде око 30 одсто", рекао је он.
Митровић је, уз напомену да је акција дала ефекта указао и да то није довољно да би град смањио донације ГСП-у и да зато грађани морају да наставе да се одговорно понашају. Он је рекао и да су грађани прихватили апел града додавши да је број очитавања карата повећан, али и да "још увек грађане који имају месечне карте опомињемо и апелујемо на њих да валидацију схвате као обавезну". Према његовим речима, то је неопходно, јер омогућава да тачно знамо колико је која линија оптерећена и да бисмо на прави начин могли да оптимизујемо јавни градски превоз и одговоримо на потребе путника.
Митровић је потврдио и да ће бити предложено градским предузећима и онима који послују са градом да својим запосленима уплаћују маркице за превоз, уместо да им дају новац за то.
"Град ће препоручити свим јавним предузећима и фирмама која послују са градом да плаћају превоз путем куповине картица, а тиме ће и послодавац моћи да уштеди на купљеним маркицама и до 20 одсто", објаснио је он.
Митровић је истакао и да ће напади на контролоре, који су недопустиви бити санкционисани и да се, као и било који вид насиља, не могу толерисати.
"Већ смо предузели мере и централизоване акције у којој учествује Комунална полиција и Министарство унутрашњих послова", рекао је он.
Ефикаснија реакција против бахатих грађана
Према његовим речима, у ситуацији када дође до напада на контролоре, МУП хитно реагује и његови припадници стижу "за два до три минута на место инцидента ако случајно комунални полицајац није у возилу".
"Број напада на контролоре није повећан, а садашњи систем контроле омогућава бржу и ефикаснију реакцију против бахатих грађана", рекао је Митровић.
Он је објаснио да је "суштина у томе да смо направили такву акцију да могу да се спрече евентуални инциденти и да они који буду изазвали инциденте могу да очекују да ће бити кривично гоњени". Митровић је додао и да "путници који нису задовољни опхођењем контролора, могу њихово понашање пријавити "Беоком сервису".