Тасовац: Непристрасно информисање и излазак државе из медија
БЕОГРАД - Министар за културу и информисање Иван Тасовац изјавио је да се усвајањам сета медијских закона, који се доносе после 11 година, обезбеђује правовремено, истинито, потпуно и непристрасно информисање и излазак државе из медија до средине идуће године.
Закон о јавном информисању и медијима је кровни закон, рекао је Тасовац у скупштини образлажући три предложена медијска закона - о јавном информисању, о електронским медијима и о јавним медијским сервисима.
Тасовац је нагласио да ти закони гарантују слободу медија у складу са европским стандардима и навео његове циљеве.
"Циљеви су стварање услова за професионлане медије, успостављење оквира који гарантује слободан проток идеја и мишљења, без мешања државе које би било ограничавајуће и јасно је дефинисан јавни интерс, финансирање, заштита права уредника, новинара и подстицање новинарског удруживања, заштита малолетника, забрана говора мржње“, рекао је министар.
Према његовим речима, законом је дефинисан излазак државе из медија, односно рок за приватизацију - 1. јул наредне године и обавеза да пет година тај медиј задржи исту делатност.
"Уколико до 1. јула 2015. године не буде продат капитал, поступак продаје се обуставља, акције ће бити понуђене запосленима, а уколико запослени одбију понуду, капитал престаје да постоји и брише се из регистра медија“, рекао је Тасовац.
Министар је објаснио и шта је, по предложеним законским решењима, јавни интерес у јавном информисању, истакавши да је то истинито и непристрасно, благовремено и потпуно информисање свих грађана, на српском језику и матерњем језику националних мањина и српском језику грађана ван територије Србије, информисање иностране јавности када је то у интересу Србије...
Развој медијске писмености, формирање јавних сервиса на републичком и покрајинском нивоу, такође је јавни интерес, додао је Тасовац.
Говорећи о предложеном закону о електронским медијима, министар је истакао да је аудио визуелна политика једна од најзначајних политика ЕУ, па је неопходно да постојећи пропис буде замењен новим који ће ухватити корак са новим временима у оквиру електронских медија.
Он је навео да реглаторно тело за електронске медије - Републичка радио дифузна агенција мења назив у Регулаторно тело за електронске медије, у својству правног лица, регулатор је одговоран скупштини, а савет тог тела има девет чланова.