Три милиона евра штете: Суша и ледени талас угрозили српске шуме
Директор Србијашуме Предраг Алексић каже да је то јавно предузеће из шума Србије извукло више од 100.000 кубика сувих стабала што је велика економска, али И еколошка штета будући да осушена стабла представљају извор заразе за друге здраве биљке.
„То је велика економска штета настала услед суша јер скупљање појединачних стабала на великом простору изазива велике последице, а трошкови да се оштећена стабла извуку из шума су већи него што то дрво вреди“, рекао је Спасић новинарима након обиласка шумског газдинства Бољевац на Ртњу.
Највеће суше које су изазвале и велике последице биле су 2012. године када је за крајем августа и почетком септембра дошло до сушења младих шума, које су биле засађене на тешким и неприступачним теренима, и то у Ибарској долини, недалеко од манастира Жича. Алексић подсећа да су темепратуре у том периоду године биле више од 30 степени и током ноћи па су се „биљке предале“ и половина њих се осушила.
Истакао је и да је Јавно предузећа Србијашуме пошумио већину површина које је требало, али да проблем остаје на million хектара у приватном власништву.
Пошумљавање површина у надлежности тог предузећа подиже шумовитост за свега 1, 5 одсто, каже Алексић и додаје да би зато требало стимулисати приватне власнике да то учине на површинама које су у њиховом власништву. Србијашуме су, каже, прошле године поклониле око три милиона садница, а то се чинило и претходних година. Ипак, шуме су све угрожене због климатских промена, аерозагађења, и зрачења.
"Шума у Србији јесте угрожена, али није у превеликој опасности", казао је Алексић и додао да обнављање захтева велика улагања.
У прошлој години шуме су страдале од пожара, поплава, али и губара за чије сузбијање је потрошено готово 250 милиона динара, док је санација шума после поплава коштала 280 милиона динара.
Штету изазвале и велике хладноће
Иначе, шумско газдинство Бољевац је претрпело и велику штету од леденог таласа крајем новембра и почетком децембра, а за санацију ће, како се процењује, бити потребно између 20 и 25 милиона динара.
Штете настале од леда и снега у овом крају Србије су еколошка катастрофа која није забележена у последња два века, навео је директор Србијашума.
Штете су настале на 20.000 хектара површине и износе скоро 500.000 кубних метара дрвне запремине које спадају у државне шуме, док ће подаци о штети у приватним газдинствима очекују ових дана.
За санацију ће бити потребна значајна финансијска средства која Србијашуме немају па се очекује помоћ надлежних институција и других извора, на пример, фондова ЕУ.
Иначе, највећу штету од леденог таласа претрпела шумска газдинстава "Јужни Кучај" у Деспотовцу, "Северни Кучај" у Кучеву, "Тимочке шуме" у Бољевцу, "Ниш и Расина" у Крушевцу.