Трикови који ће вам помоћи ако сте изгубљени на мору
Мушкарац мора да буде спреман за сваку ситуацију!
Хозе Салвадор Алваренга је 2012. пецао у близини обала Мексика када га је задесила снажна морска олуја. Становници Маршалских острва су пронашли његов полупан бродић 16 месеци након несреће - био је насукан на гребену, а Алваренга је и даље био жив. Причао је потом новинарима како су му кишница, рибе и корњаче помогле да не умре од глади и жеђи.
Његов случај је инспирисао новинаре сајта popsci.com да савете за преживљавање на пучини потраже од Френсиса и Мајкла Ховорта, аутора књиге "Приручник за опстанак на мору".
Склониште
Аутори приручника саветују да ни један комад одеће не би требало бацати. Вишеструко облачење може да буде спас у хладним ноћима на отвореном мору, али и заштита од несносног сунца. Такође, комади непотребне одеће се могу искористити за прављење надстрешнице – у потрази за каквим-таквим хладом.
Пронашли смо извор
Никако немојте пити морску воду. Ако имате кабаницу, одвојте капуљачу да у њу прикупљате кишницу. Пластичне кесе и гумене чизме такође могу да послуже. Важно је да прве капи кише искористите да оперете импровизоване судове од морске соли.
Храна
Сенка вашег чамца може да привуче рибе. Како бисте их ухватили, користите ваш накит као мамац (варалицу) или делиће мобилних телефона (оне који сијају). Уместо силка употребите пертле или распарајте чарапу. Сачувајте све непоједене мрвице - и оне могу послужити као мамац.
Спасавање
Опустите се. Да убијете досаду гледајте у небо и размишљајте на које препознатљиве облике вам личе облаци. "Успут" разгледајте унаоколо - можда видите брод или авион у близини. Да бисте им скренули пажњу, користите џепно огледало или мобилни телефон да преусмерите светлосне зраке ка њима. Сигнал се може видети на више од 15 километара по сунчаном дану.
Прочитајте и: Запалите ватру уз помоћ кондома (ВИДЕО)