Триполи у хаосу: Земље УН наредиле хитну евакуацију својих представника
ЛИБИЈА - Од јуче Либијске супарничке милиције воде борбе за контролу над међународним аеородромом у Триполију који од почетка рата у Либији под контролом држе милиције из Зинтана. CNN цитира либијску владу и наводи да је до сада погинуло девет људи, док је 25 теже рањено.
Гранатирање у непосредној близини аеордрома угрожава животе цивила, а насиље је забележено и дуж пута која води до аеордрома уз који се нижу велике стамбене четврти и цивилни станови. Сви летови из Триполија су отказани.
Са самог терминала су послате фотографије на којима се виде путнички авиони оштећени ватреним оружјем. Запослени су за CNN изјавили да су се пуцњава и експлозије могле чути током целог дана, а густ дим се надвио изнад целог подручја аеородрома.
Влада је издала саопштење у којем се позива на мир, али је познато да либијска влада нема никаквих овлашћења и да главну реч у целој земљи воде наоружане милиције, које су бројније и боље наоружане од сигурносних снага. Многе од наоружаних групација се налазе на платном списку државе, што је било једино решење, када након “револуције” нису хтеле да положе оружје.
Новонастале околности говоре да ће влада врло тешко моћи да успостави контролу над све нестабилнијом ситуацијом у земљи. Ноћ пре окршаја се на подручју сукоба окупило више наоружаних возила, а дан после око поднева покренут је напад који је трајао током целог дана.
“Револуционарне бригаде се налазе у унутрашњости међународног аеородрома у Триполију”, стоји на интернет страници једне од исламистичких милиција у главном граду, која је касније објавила саопштење да су “револуционарне снаге ушле у подручје међународног аеородрома у Триполију и да се боре са наоружаним групацијама које су тамо присутне”.
Државна компанија Африкиах Airways је саопштила на својој службеној страници да су неки међународни летови преусмерени у град Мисрату, па ће аеородром бити затворен до 17. јула.
Касно у недељу су се чули звукови оружаних сукоба, који су забележени и у близини базе милиција из Зинтана, у западном предграђу Триполија.
Либијска привремена влада је саопштила у недељу “да су неке регионалне бригаде и теренски заповедници из разних смерова кренули према аеородрому у Триполију, али су то учинили без налога”.
Влада позива међународну заједницу у помоћ и тражи да “неко заустави овај начин рата”, и извештава“ да су животи и виталне инсталације ипак заштићени”. У свим болницама и клиникама је проглашено ванредно стање. Хаг Робертсон, британски министар за Блиски исток, позвао је да се насиље хитно оконча и рекао “да су због сукоба животи цивила у том подручју у великој опасности”.
“Позивамо све стране да престану са насиљем одмах и да се укључе у смислен дијалог”, рекао је Робертсон. Ноћ пре него што избили сукоби , амерички Стате Департмент је такође “изразио своју забринутост”.
“Сједињене Државе су дубоко забринуте због насиља у Либији, које би се могло проширити и на остала подручја”, наводи Стејт Департмент у саопштењу које је објављено у суботу.
“Потврђујемо нашу потпору либијској демократској транзицији и апелујемо на успостављање новог Већа заступника што је пре могуће. На крају, можемо нагласити пресудну улогу израде устава, након чега ће скупштина Либије одиграти своју улогу у изградњи нове земље за коју су се Либијци толико жртвовали за време револуције”, додаје се у саопштењу у којем Вашингтон позива на национални дијалог у Либији.
Чињеница је да су 2011. године Западу одане либијске скупине и исламистичке милиције уз помоћ НАТО савеза успешно свгрнули Моамера Гадафија, али је Либија далеко од стабилне земље наоружане милиције.
Представници УН су у недељу саопштили да ће, због тешких борби које су избиле и недељу, привремено повући и склонити неке од својих међународних званичника из Либије.
“Можемо да потврдимо привремено пресељење из сигурносних разлога”, рекао је портпарол УН-а Фархан Хак, не дајући податке о броју службеника који би требали да буду евакуисани у првом контигенту.
Ако сигурносна ситуација настави да се погоршава, извори УН-а не искључују привремено пресељење целокупног међународног особља из Либије, иако је особље мисија УН-а у Либији, УНСМИЛ, које има 200 запослених “већ значајно смањено”.
Међународна заједница се у великој мери слаже да је кључ за решавање кризе у Либији национални дијалог, међутим, слаба цебтрална власт у комбинацији са милицијама које су подељене по регионалним, племенским и идеолошким линијама – идеју ове врсте дијалога још у старту представља као јако тешку, ако не и неизводиву.