ТРОВАЊЕ У ЋУПРИЈИ: Два пацијента због конзумирања гљива у болници!
На Инфективно оделење Опште болнице у Ћуприји примљено је двоје пацијената из околине Рековца и Свилајнца, који се се отровали гљивама, а један је са тешким симптомима, изјавила је данас шеф Оделења др Драгана Тодоровић Илић.
Гљивари упозоравају да кише, које падају ових дана, веома погодују расту печурака у шумама Поморавља, Ресаве и Левча, па лекари тог дела Србије очекују нова тровања, јер их становништво често скупља и бере и указују да су двоје пацијената тек први који су ове јесени отровани.
"Пацијент из околине Рековца примљен је у петак увече у тешком стању, са симптомима тровања, адекватно је збринут у дежурној служби, а затим и на одељењу, његово стање је сада задовољавајуће", рекла је Тодоровић Илић Танјугу.
Она је најавила да ће сутра бити урађене контролне анализе и биће одлучено о евентуланом пуштању кући.
Други пацијент, старија жена из околине Свилајнца, примљена је у недељу, са лакшим симптомима тровања печуркама и тренутно је и стабилна.
На симптоме тровања гљивама жале се и укућани то двоје пацијената, међутим њихово стање не изискује хоспитализацију, додала је Тодоровћ Илић.
"Пацијент из околине Рековца убрао је и спремио девет печурака, а пацијенткиња је навела да је јела неке беле и црвене печурке", рекла је Тодоровић Илић, која није могла са сигурношћу да каже о којим печуркама је реч.
За јело само шампињони!
"Саветујем само шампињоне и упозоравам да печурке не беру и не конзумирају они који их добро не познају и старије особе које често и лошије виде и тешко препознају о којој је печурки реч", рекла је Тодоровић Илић.
Према њеним речима, понекад и најискуснији берачи и гљивари погреше. У природи поред јестивих расту и отровнице и онда се догоди да се убере и нека отровна гљива, истакла је она и подсетила да су први симптоми тровања, мучнина, гађење, повраћање, дијареја (пролив), болови у трбуху и да се јављају шест до 24 сата после конзумирања.
Обично се отрује цела породица, односно сви који једу спремљене гљиве, неко теже а неко лакше "зависно од количине токсичне супстанце које су унели", додала је.
Тровање често има смртни исход, упозорила је Тодоровић Илић. Најотровнијом гљивом на домаћем подручју сматра се "зелена пупавка", њена токсичност се не смањује термичком обрадом, (кувањем или печењем) нити дужим држањем у замрзивачу, тврде гљивари.