ТВРЂАВА КРИМ: Ево зашто је полуострво "непотопиви носач авиона" Црног мора (ФОТО)
Након што је фебруара 2014. године без испаљеног метка вратила Крим у своје границе, Русија је одлучила да на том полуострву стационира јаке војне снаге које укључују и Ваздушно-космичке снаге (ВКС) као и ПВО.
Запоседнути су аеродроми на којима су се и пре базирали авиони и хеликоптери руске морнаричке авијације али и аеродроми украјинског РВ-а и Морнарице. Овиме је Русија осигурала безбедност стратешки важног места у региону и вероватно обесмислила сваку помисао власти у Кијеву да би у будућности могла да преузме било какав озбиљнији војни напад на Крим.
Пре него што је Крим поново након 1954. године ушао у састав Русије, на полуострву су се већ налазиле одређене руске ваздухопловне јединице, пре свега морнаричке авијације (МА ВМФ) из састава Црноморске флоте руске Ратне Морнарице. У бази Кача налазио се морнарички пук са две ескадриле, једном хеликоптерском са хеликоптерима Ка-27, Ка-29 и Ми-8 и једном авијацијском ескадрилом са авионима Бе-12, Ан-26 и Ту-134.
Новофедоровка је била база у којој су се обучавали руски морнарички палубни пилоти и где су повремено базирани авиони Су-33 и Су-25УТГ како би се посаде увежбавале за слетање и полетање са носача авиона. За то је у бази била изграђена тзв. Нитка, верна копија дела палубе носача авиона са које полећу авиони – тзв. "ски јумп". Руси су нешто слично изградили и у бази Јејск где се налази центар за обуку пилота МА ВМФ.
На аеродрому Гвардескоје налазио се морнарички пук са једном ескадрилом авиона Су-24.
ОВО су пет најбољих авиона на свету (ВИДЕО)
Од војних ваздухопловних јединица Украјине, на аеродрому Новофедоровка налазила се 10. морнаричка авијацијска бригада са авионима Бе-12, Ан-2 и Ан-26 као и хеликоптерима Ка-27, Ка-29, Ми-8 и Ми-14. Сви оперативни ваздухоплови успели су да пре доласка руских трупа прелете на аеродром Кулбакино који се налази у јужној Украјини близу црноморске обале.
У ваздухопловној бази Белбек била је стационирана 204. ловачка авијацијска бригада са авионима МиГ-29 и Л-39. На аеродрому се затекло око 49 авиона од којих је Украјни враћено 37 а занимљиво је да је остављено десетак авиона који су били оперативни. Они међутим нису ушли у састав руских ваздухопловних снага.
Први на сцену ступили су хеликоптери који су врло брзо након уласка специјалних јединица и копнених трупа долетели из руских база а у питању су били средњи транспортни вишенаменски хеликоптери Ми-8МТ и АМТШ као и десантно-јуришни Ми-24П и Ми-24ВМ. Они су се могли видети изнад главних војних али и ваздухопловних база а њихово појављивање је поред евентуалне ватрене подршке из ваздуха имало за циљ и демонстрацију силе.
Током 2014. на Крим су из базе Кримск у базу Белбек прелетели ловци Су-27 и Су-30, затим из базе Морозовск у базу Гвардескоје тактички бомбардери Су-24 и из базе Приморско-Ахтарск у базу Гвардескоје јуришници Су-25. Хеликоптери су долетели из база Буђоновск, Клучевоје-Прибилово и Кореновск.
Да је руска ваздухопловна техника међу најбољима на свету, ПРИЗНАЈУ и њихови конкуренти!
Све јединице и ваздухоплови који су прелетели на Крим припадали су 4. Команди ВВС и ПВО која припада Јужној војној области са командом у Ростову на Дону. У току 2015. године ова Команда је преформирана у 4. армију ВВС и ПВО а сличан статус имала је до 2009. године. У оквиру ње је такође ове године формирана 27. мешовита авијацијска дивизија са командом у Севастопољу, у бази Белбек.
У њен састав ушао је 37. мешовити авијацијски пук у бази Гвардескоје са једном ескадрилом од око 12 авиона Су-24М и једном ескадрилом од око 12 јуришних авиона Су-25СМ и УБ.
На аеродрому Белбек налази се затим 38. ловачки авијацијски пук који се састоји од једне ескадриле са 12 ловаца Су-27СМ и 4 Су-30М2 и друге ескадриле са око 12 авиона Су-27П и два Су-27УБ. На аеродрому Џанкој задњи је формиран 39. хеликоптерски пук чију ударну снагу чини једна ескадрила са око 16 борбених хеликоптера Ка-52 и једна ескадрила са око 11 хеликоптера Ми-24ВМ. Поред њих у бази су примећени и средњи транспортери Ми-8 али и тешки Ми-26.
Када је реч о Морнаричкој авијацији Црноморске флоте, у бази Кача остао је стациониран 318. самостални мешовити авијацијски пук са хеликоптерском ескадрилом у којој лете противподморнички хеликоптери Ка-27ПЛ, спасилачки Ка-27ПС, десантно-јуришни Ка-29 и средњи транспортери Ми-8МТ/МТВ-2 а у саставу пука је и авијацијска ескадрила са транспортним авионима Ан-26, путничким Ту-134 и амфибијама Бе-12.
На овм аеродрому примећен је и деташман хеликоптера Ми-8 у верзијама за електронско ратовање.
Друга морнаричка ваздухопловна база је Новофедоровка на којој се налази стациониран 43. самостални морнарички јуришни авијацијски пук са једном ескадрилом тактичких бомбардера Су-24 и извиђача Су-24МР. Тактичке бомбардере Су-24 ће у блиској будућности заменити вишенаменски борбени авиони Су-30СМкојих је за Морнарицу за сада наручено двадесет а могуће су и даље набавке, пише портал Танго Six.