ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА "МАЂАРСКОГ ЗИДА": Непријатељство према мигрантима или према Србији?
"Било шта затварати у жице, подсећа нас на једно ружно време које смо оставили историји и прошлости. А несрећа која је задесиле ове људе, може сутра и нас да задеси", изјавио је за Србију Данас мр. Игор Ристић, председник Удружења избеглих, прогнаних и угрожених лица у Србији.
Колоне избеглица из ратом погођених подручја Азије и Европе свакога дана прелазе преко Србије у потрази за бољим животом у некој од земаља ЕУ. Иако је ово проблем са којим се суочава цела Европа, а не само Србија, једнострани потези појединих земаља не доприносе решењу овог, пре свега, хуманитарног проблема и каљају углед Европе као заједнице либералних и демократских држава.
Управо се на један такав корак, којим се суспендују европски закони, одлучила Мађарска и њен премијер Виктор Орбан, који су одлучили да овај проблем реше затварањем границе према Србији тј. подизањем зида високог четири метра.
Запрепашћење српског државног врха овом одлуком поделили су и европски званичници. Међутим, према изјавама представника Европске комисије, тренутно нема правног начина да се то спречи, јер свака чланица одлучује сама како ће обезбеђивати своју границу према нечланицама.
Лицемерје мађарске политике
"Никада никоме није донео добро неко ко се затвара у жице", изјавио је мр. Игор Ристић, председник Удружења избеглих, прогнаних и угрожених лица у Србији за портал Србија Данас. "Било шта затварати у жице, подсећа нас на једно ружно време које смо оставили историји и прошлости. А несрећа која је задесиле ове људе, може сутра и нас да задеси".
Он истиче лицемерност одлуке мађарске владе, с обзиром на чињеницу да емигранти у Србију управо долазе из земаља ЕУ.
"Зашто ти исти Мађари не затворе и границу према Румунији? Сваки дан нам долазе људи преко Румуније, али Мађарима не пада на памет да нешто слично ураде и њима. И онда је Србија за све крива".
Као пример, Ристић наводи да готово сви емигранти долазе на Балкан преко Грчке и Бугарске и да се иста слика може видети и на македонској граници. "Пре неки дан је 15.000 хиљада људи прошло. Па како су они уопште могли да уђу у Македонију?"
Ревизионизам Мађарске?
Пут којим су кренули Мађари је асоцијација на једна ружна времена и једну крајње десничарку позицију мађарске политике, која и данас прижељкује ревизију Тријанонских уговора, наводи Ристић који сматра да у позадини свих разлога за подизање зида стоји "један крајње непријатељски и крајње некоректан став Мађарске према Србији".
"Погледајте ове људе који долазе из Сирије. Они беже од рата. Долазе у Удружење и моле да их пустимо да користе санитарије. Па како рећи тим људима не? Јад и беда. То су углавном жене и деца", емотивно говори Ристић који не може да схвати како једна Србија може да чини све што је у њеној моћи да помогне тим људима, а налази се у далеко тежој ситуације од Мађарске.
"Мој став је да треба видети са овим земљама како наћи решење тог проблема и договорити се како, уз помоћ фондова ЕУ, урадити најбоље у смислу збрињавања тих људи. Мора се пронаћи једно хумано решење и са ЕУ и са нашим властима овде, које су, колико је у нашим условима могуће, заиста толерантне", закључује Ристић.
"Србија неће живети у Аушвицу"
Став Владе Србије је да до затварања граница са наше стране неће доћи.
Премијер Александар Вучић изјавио је раније да је изненађен и шокиран потезом из Мађарске, наводећи да решење није у подизању зидова, посебно зато што Србија није крива за тај проблем.
Он је истакао да не разуме мађарско решење и да Србија неће подизати зидове према другима, затварати се и "живети у Аушвицу".
"Ти људи што су ушли у Србију, они не желе ту да остану. Шта хоћете од нас, прехрањујемо их, чувамо их, они ништа од тога не желе у нашој земљи, а сад неко још подиже зидове", рекао је Вучић.
Само у последњих 20 дана за азил у Србији пријавило се скоро 9.000 особа. Међутим, да останак у Србији није стварна жеља ових људи показује статистика од почетка 2015. године, према којој је намеру да се добије азил у Србији изразило више од 31.500 миграната, а да су захтев за тражење азила поденеле свега 362 особе.
Погледајте и:
- Орбан: Зид који ћемо подићи на граници са Србијом биће висок четири метра и штитиће Европу
- Вучић: Шокиран сам одлуком о подизању зида дуж српско-мађарске границе
- ПРЕВЕНЦИЈА ЗБОГ АЗИЛАНАТА: Аустрија прети увођењем граничне контроле ка Мађарској!
- НЕМЦИ ДО ГУШЕ У МИГРАНТИМА: Хесен неће више да прима азиланте са Косова и из Албаније!
- УНХЦР ЋЕ ПОМОЋИ СРБИЈИ: Храна, лекови и превоз за избеглице