Убијен екстремиста Лавдрим Мухаџери
ПРИШТИНА - Курдска телевизија KNNC, коју преноси портал kosovalbner.com, објавила је да је у борбама убијен косовски Албанац Лавдрим Мухаџери, који се својевремено прикључио џихадистима Исламске државе, а његово тело показано је на програму те телевизије.
По ономе што је објавила курдска телевизија KNNC, Мухаџери је умро од рана задобијених у борбама са курдским одбрамбеним снагама, преносе приштински медији.
Косовски Албанац Лавдрим Мухаџери (24) из Качаника, који је отишао у џихад у Сирију и тамо вршио бруталне злочине, објавио је крајем јула на Фејсбуку фотографије како држи једног сиријског младића и припрема се да му ножем одсече главу, а затим је одрубљену главу држао у рукама и позирао испред камере.
Мухаџери је 2.августа, у интервјуу за дневник "Дита" из Тиране, рекао да није учинио ништа више него што су током рата чинили припадници ОВК.
Како су тада пренели приштински медији, тај екстремиста се оправдавао речима да такву казну предвиђа Куран.
Он је рекао је да је 19-годишњак коме је одсекао главу "ухваћен као шпијун, а према Курану, за онога који издаје муслимане" предвиђена је егзекуција.
Према наводима косовских медија, Мухаџери, који себе назива лидером албанских бораца припадника екстремистичке Исламске државе, радио је пре учешћа у ратовима у Сирији и Ираку за амерички КФОР у бази Бондстил и за НАТО у Авганистану.
У време Рамазана 2013. учествовао је у активностима Исламске заједнице Косова што потврђује неколико фотографија.
Наводно је прошле године изабран за команданта Албанаца који припадају одметнутом крилу устаника против режима Башара Ал-Асада, али не оног дела који тражи демократију за Сирију, већ оног који Сирију види као земљу у којој ће владати шеријатски закони и групе блиске Ал-Каиди.
Међутим, једна особа која се вратила из рата у Сирији, из ратних логора, у интервјуу за Expres негирала је да је Мухаџери командант, већ каже да је само гарант Албанцима који долазе међу џихадисте.
Приштински медији су 15.августа објавила да ће за Мухаџеријем бити расписана међународна потерница, пошто је Интерпол прихватио да се укључи у систем потраге.