Удовички: Србија систематично ради на укључивању Рома
БЕОГРАД - Питање интеграције Рома једно је од најважнијих социјалних питања у коме је Србија направила озбиљне кораке, иако још има простора за напредак, нарочито када је реч о побољшању здравствене заштите, решавању стамбеног питања и завршавању школовања, оцењено је на скупу посвећеном политикама укључивања Рома и Ромкиња.
Обраћајући се учесницима скупа, потпредседница владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички рекла је да је укључивање Рома једно од веома важних питања на путу ка Европској унији, у којима Србија може да се истакне.
"Када се погледају резултати анализа које спроводе Уједињене нације види се напредак у здравстевним аспектима, као и када је реч о укључивању ромске деце у основно образовање", рекла је министарка, додајући да је и даље проблем што ромска деца ретко завршавају школовање.
"Не ради се само о томе да је неко ''испао'' из друштва и да треба да се укључи, већ је реч о читавом процесу трансформације односа сарадње", рекла је Удовички, подсећајући да у Европи живи 12 милиона Рома, од чега у Србији око 150.000 и да су они свуда искључени.
Она је истакла да се Србија активно укључила у Декаду Рома и да систематично ради на реализацији оквира ЕУ, кроз Стратегију за укључивање Рома, додајући да 56 јединица локалне самоуправе у Србији имају и свој акциони план.
Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да је укључивање Рома проблем који треба што пре решавати у целој Европској Унији, као и да је Србија у потпуности укључена у тај процес.
"Лидери у Европској унији, државама чланицама али и у државама кандидатима за чланство имају одговорност за укључивање Рома, нарочито када је реч о приступу здравственој заштити, школству, остваривању грађанских права, запошљавању, решавању стамбеног питања," рекао је Девенпорт.
"Србија је постигла успех у уписивању правно невидљвих лица у матичне књиге, али је потребно донети још неке прописе како би се отклониле препреке за утврђивање држављанства. Такође, потребно је ојачати мрежу здравствених медијатора, као и педагошких асистената, побољшати положај Ромкиња, и донети потребне прописе у области становања", поручио је Девенпорт.