УЕФА ЈЕ НЕКОМ МАЈКА, А НЕКОМ МАЋЕХА: Хрватској одузет само бод због кукастог крста, ХНС незадовољан!
Због нацистичког симбола на травњаку сплитског "Пољуда" лидер групе Х мораће да плати и новчану надокнаду, али и да игра без подршке навијача у наредним мечевима.
УЕФА је још једном рекла своје. Шта то тачно значи тешко је рећи, али је чињеница да је европска "Кућа фудбала" још једном донела одлуку која ће изазвати контроверзе, независно од угла посматрања.
Наиме, Европска фудбалска унија одлучила је да Хрватски ногометни савез (ХНС) и репрезентацију Хрватске казни одузимањем једног бода, затим, 100.000 евра и две утакмице играња без присуства публике у УЕФА такмичењима, због нацистичког симбола (кукастог крста) на травнатом терену сплитског "Пољуда", на којем "ватрени" неће моћи да играју преостали меч квалификација за Европско првенство у Француској, чак ни пред празним трибинама, преноси званичан сајт ХНС.
Ову одлуку УЕФА је у четвртак саопштила ХНС-у, који је био изузетно незадовољан "пресудом", иако су се прекршаји хрватских навијача понављали више пута у овим квалификацијама, због чега се полемисало да хрватској репрезентацији прети чак и дисквалификација. Хрватска је због изгреда својих фанова на утакмици Италија - Хрватска била кажњена затварањем једне трибине и новчано 80.000 евра, а због расистичког понашања на мечу са Норвешком играњем пред празним стадионом и 55.000 еура. Хрватска после ове одлуке има 13 бодова на табели групе Х на којој се, упркос томе, налази на првој позицији са бодом више од Италије и три од Норвешке.
Остаје питање, да ли су УЕФА још једном показала двоструке аршине у доношењу одлука. Репрезентацији Србије су у овим квалификацијама због само једног (али озбиљног!) инцидента, упада навијача на терен стадиона у Хумској у мечу са Албанијом, првобитно одузета три бода чиме је истовремено поништена победа службеним резултатом због албанске провокације и појављивања дрона са заставом тзв. Велике Албаније изнада стадиона Партизана. Недавно је та одлука преиначена на Суду за спортску арбитражу (ЦАС) у Лозани, па је Србији чак и одузета поменута победа, чиме је изгубила све наде за пласман у постојбину "галских петлова".
Једно је сигурно. Српски фудбал и даље скупо кошта "случај Ђенова", иако се догодио још пре безмало пет година, а и даље нема изгледа да наредне грешке неће бити посматране кроз призму свега што се дешавало на Апенинима 2010. године. Изгреди "навијача" не би ни требало да се третирају никако другачије осим крајње озбиљно, али делује да би акумулирање преступа требало да се посматра унифицирано. Ни по бабу, ни по стричевима...