Вашингтон и Анкара без помирења о Сирији
ИСТАНБУЛ - Амерички потпредседник Џо Бајден и председник Турске, Реџеп Тајип Ердоган без видног успеха су у суботу покушали да помире ставове своје две земље о борби против исламских екстремиста у Сирији и Ираку, где је војска групе "Исламска држава" покренула још једну офанзиву.
После разговора који је трајао скоро четири сата, двојица лидера су само дала по изјаву, не прихватајући питања новинара што је показало да нема напретка ка остваривању америчке жеље да се ослони на Турску у рату своје коалиције против "Исламске државе".
Ердоган је изразио задовољство због стања односа Турске и САД, оценивши их као "потпуније и јаче" него раније.
"Наши односи са Сједињеним Државама развијају се на истим вредностима, заједничким интересима и узајамном поштовању, а прилагођавају се новим стратешким условима", рекао је он, додавши да су две земље обновиле "узајамну посвећеност да би обезбедиле нашу одбрану и савезништво у НАТО-у".
Бајден је прецизирао да је са својим домаћином разговарао о "читавом низу питања и опција" за сиријски проблем, укључујући "јачање сиријске опозиције и прелазни режим" у Дамаску.
"Наше партнерство је јако као увек, потребна нам је Турска, а сматрам да смо и ми потребни њој", додао је он.
Упркос овим речима које ублажавају неколико седмица напетости, стратегије две земље и даље изгледају међусобно удаљене. За разлику од САД, Турска одбија да пружи војну помоћ снагама Курда који бране сиријски град Кобане од опсаде џихадиста. Под притиском својих савезника, Анкара је само допустила да преко њене територије за Кобане оде 150 курдских бораца из Ирака. Анкара сматра недовољним авио-бомбардовање америчке коалиције и сматра да ће опасност од "Исламске државе" престати с падом председника Сирије Башара Ал Асада, њеног архи-непријатеља.
Турска је као услов за ступање у америчку коалицију, поставила да се направе тампон-зона и зона забране летова дуж њене границе са Сиријом. До сада није убедила Американце да то и учине. За разлику од Турака, Американци су усредсређени само на борбу против "Исламске државе". "Слажемо се с Турцима - на крају треба захтевати политичку транзицију у доба без Асада", рекао је амерички званичник, "али за сада, наш главни приоритет у Ираку и Сирији је пораз 'Исламске државе' ".
Једини напредак у суботу било је то што су САД најавиле помоћ од још 135 милиона долара за сиријске избеглице којих је у Турској 1,7 милиона.