Векарић: Доказани ратни злочини на Косову и Метохији
БЕОГРАД - Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић изјавио је да су доказани ратни злочини који су се догађали 90-година на Косову и Метохији, што ће произвести оптужнице против лица која су починила такав ратни злочин.
Говорећи о извештају специјалног тужиоца Еулекса Клинта Вилијамсона, Векарић је поновио да су доказани ратни злочини који су се догађали 90-година на Косову и Метохији и да је то карика која недостаје у раду Хашког трибунала.
Векарић је указао да је и сам Вилијамсон навео да су оптужени Срби за многе злочине, а да нису оптужени они који су чинили злочине над Србима.
Важно је да је Вилијамсон то апострофирао, не као инцидент, него као организовану кампању која се одвијала, што ће произвести одређене оптужнице против лица која су починила такав ратни злочин, рекао је Векарић.
"Вилијамсон је направио паралелу са извештајем Дика Мартија који се искључиво бави трговином органима и рекао да се потпуно слаже са тим наводима његове истраге", истакао је Векарић.
Вилијамсон је наговестио да ће до подизања оптужнице, односно до формирања суда, бити и даље спровођена истрага везана за трговину органима, рекао је Векарић.
Векарић је указао да је тешко доказати трговину људским органима и подсетио на ослобађајуће пресуде у Хагу Рамушу Харадинају и Фатмиру Љимају.
"Сада фокус треба да буде на формирању тог трибунала. Ја претпостављам да ће он бити у Холандији", рекао је Векарић.
Векарић је поновио да је извештај Вилијамсона објективан и да ће допринети остваривању међународне правде.
Докази довољни, злочинци недоступни
Докази које је српско тужилаштво прикупило у вези са трговином људским органима на Косову су довољни за подизање оптужнице, тврди заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић за бечки Пресе, али, каже, злочинци нису доступни.
"Прво што смо учинили, када смо добили доказе у вези са трговином органима, је било да смо разговарали у Тирани са тамошњим тужиоцима, на основу једног споразума закљученог 2005. године о сарадњи у случајевима тешких злочина. Албански истражитељи били су отворени за сарадњу, али се томе противила политичка реакција. Министар правосуђа је рекао да немају никакве везе с тим", објаснио је он.
Векарић је рекао да је политика за рад тужилаштва за ратне злочине понекад терет, а у неким случајевима у појединим земљама је део политичке елите инволвиран, те је онда неспремна да о томе и говори.
На питање шта очекује од будућег трибунала за злочине на Косову, Векарић је казао да се још ни не зна како ће изгледати тај суд.
"Очекујем правду за жртве и њихове породице. Они очекују одговоре на злочине који су почињени између 1998. и 2000", поручио је он.
Он сматра да временом опада спремност људи за сведочење:
"Људи теже ка томе да ствари забораве или потисну, јер желе да их оставе иза себе. Други проблем је заштита сведока. Поједини људи нису спремни да дају исказ јер тиме угрожавају свој и живот породице, а од злочнаца су поједини и даље у редовима полиције или војске, и тиме веома неспремни да говоре о злочинима. Постоји међу њима договор о ћутњи, јер знају ако један почне да прича онда ће то чинити и други. То је као у Коза Ностри", објаснио је он.