ВЕСИЋ: Воде ће постати ресурс важнији од гаса и нафте
Градски менаџер Горан Весић изјавио је данас да су воде богатство Србије и веома важан ресурс, али да Србија има проблем са односом према том богатству.
Он је на скупу поводом обележавања Светског дана вода у Скупштини Београда, казао да ће у наредним деценијама воде постати ресурс важнији од гаса и нафте, због чега се мора водити рачуна о њима.
Весић је подсетио да Београд има 186 водотокова, 12 језера, значајан број подземних вода, али да се оне не користе довољно.
- И оно што користимо, не користимо на прави начин. Наша вода је више него квалитетна, боља од многих флашираних вода, али сва канализација се излива у наше реке, што је недопустиво и што морамо да исправимо - рекао је Весић.
Због тога је град Београд крајем 2015. године донео одлуку о изградњи канализације у општинама у којима она не постоји, рекао је Весић и додао да ће тај пројекат коштати 700 милиона евра, а биће завршен за 10 година. Тим планом предвиђена је и изградња фабрика и постројења за прераду и прочишћавање отпадних вода, који ће коштати око 300 милиона евра.
- Ако све буде како треба, за 10 година моћи ћемо да кажемо да прерађујемо отпадне воде и да не загађујемо своје реке. То је најважнија порука данас - рекао је Весић.
Према његовим речима, посебна пажња би требало да се посвети подземним водама, које се не користе довољно, иако су многе од њих термалне.
С друге стране, воде могу да направе и велику штету, сматра Весић.
Весић: Највеће природне непогоде су нам бујичне поплаве
- Наше највеће природне непогоде су бујичне поплаве, будући да мали потоци нарасту за крако време у реке које носе све пред собом и са тим морамо да се носимо. Природа нас је неколико пута упозорила на то и озбиљно ћемо се позабавити тиме - рекао је Весић.
Због тога је урађен План регулације свих бујичних водотокова на теритотији Београда, а за неколико недеља биће отворен тендер за уређење Топчидерке и свих других река, најавио је градски менаџер.
- Морамо бити спремни на климатске промене. Град Београд је недавно усвојио план адаптације на климатске промене и по томе смо први град у овом делу Европе. Морамо бити спремни на те промене јер оне утичу на нас - на привреду, понашање, саобраћај, на живот - рекао је Весић.
ГРАЂАНИМА ВРЧИНА СЕ ИСПУНИЛА ЖЕЉА: После вишедеценијског чекања добили јавни градски превоз
На скупу су представљени "План развоја водоводног и канализационог система до 2025 године" и "Катастар водних појава и објеката на територији Београда".
Ови документи у себи садрже важне податке о свакој градској општини, а пре свега податке о хемијском саставу воде у свим београдским оштинама и хидрогеолошке карте.
На скупу су говорили и технички директор "Београдвода" Владимир Баталовић и градски секретар за заштиту животне средине Горан Триван. Светски дан вода обележава се широм света како би се подигла свест о значају и очувању вода и подсетило на недостатак воде за пиће у многим крајевима света.
Светски дан вода, 22. март, установила је Генерална скупштина Уједињених нација 1992. године, а од 1993. у свету почиње обележавање тог еколошког датума.