Весна Пусић: Главаш је претња хрватским интересима, Београд није крив за Шешељеве изјаве
БЕОГРАД - Министарка спољних послова Хрватске оценила је да Београд и Загреб раде заједнички на решавању неких преосталих питања из прошлости, али више на питањима данашњице и будућности.
Долазак премијера Србије Александра Вучића на инаугурацију нове председнице Хватске Колинде Грабар Китаровић добар је и користан гест, иако такав потез вероватно није било лако повући, казала је Весна Пусић.
Замољена за коментар на оцене неких српских и хрватских аналитичара да односи Београда и Загреба "дуго нису били гори", Пусићева је рекла да се "нимало не слаже са том оценом".
Резолуција о Шешељевим изјавама - званична Србија није крива
Коментаришући резолуцију Европског парламента, на иницијативу Хрватске, којом би била осуђена Србија зато што се није оградила од изјава лидера српских радикала Војислава Шешеља, иако то нема никакве везе са нашом државом, Пусићева је рекла да "Шешељева реторика највише штети Србији".
"Не мислим ја да је то нека реторика коју подржава српски врх, али је добро да се то каже као порука друштву, а не као порука мени у смислу хрватске власти", рекла је она.
На опаску да је и хрватски државни врх требало да се огради од изјава Бранимира Главаша, који је путем Фејсбука претио председнику Српског националног већа Милораду Пуповцу (погледајте: УСТАШКА РЕТОРИКА: Главаш назвао Пуповца животињом! (ФОТО)), Пусићева је подсетила да се она јавно оградила од тих изјава и нагласила да Главашеве претње представљају угрожавање државе Хрватске.
Пусићева је изразила убеђење да ће се и хрватски премијер Зоран Милановић првом приликом оградити од Главашевих ставова, напомињући да је мишљење хрватског председника владе потпуно јасно о таквим стварима, јер је то супротно ставовима и циљевима хрватске званичне политике.
О хрватском блокирању спрског пута у ЕУ
Коментаришући став хрватских посланика у Европском парламенту да Србија не може отворити нова поглавља у преговорима са ЕУ, уколико не промени закон о надлежностима за суђења за ратне злочине, Пусићева је рекла да то могу тражити не само хрватски посланици, већ, на пример, и посланици из Шпаније, због тога што је то саставни део европске правне тековине у поглављу 23 и 24.
То је неопходно зато што је питање ускладијивања са европским стандардима и правном тековином ЕУ, нешто што је саставни део прикључивања Србије Унији, закључила је Пусићева.