Виктор Понта - Премијер Румуније
Премијер Румуније Виктор Понта у посети је Србији и разговара са премијером Александром Вучићем. Очекује се да ће сусрет двојице премијера ојачати суседске односе и бити од изузетног значаја у смислу размене искустава у процесу евроинтеграција.
Понта је такође и вођа Социјалдемократске партије од 2010. године, дипломирао је право на Универзитету у Букурешту 1995, а 2003. и докторирао кривично право.
Наследник је Михајла Резвана Унгурјана који је пре њега вршио функцију премијера Румуније. Понта је започео свој посао шефа Владе са победом своје коалиције на локалним изборима, а помогла му је и критика цивилног друштва након што је неколико функционера смењено и скинуто са својих позиција.
На крају, политичка криза је избила са заменом функционера који су радили у правној комори. У међувремену, Понта је био субјекат контроверзе услед оптужби за плагијат доктората. Седам месеци након доласка на позицију, Понта је именован на пуни четворогодишњи мандат као премијер. Мало више од годину дана касније, Понта је формирао нову владу са Демократском унијом Мађара у Румунији, као коалиционим партнерима.
У априлу 2012., након што је влада Михајла Развана Унгуреануа пала због изгласавања неповерења, председник Трајан Басеску одредио је Понта као премијера. Његов кабинет, укључујући министре из ПСД, ПНЛ, независне и једног из Конзервативне партије (ПЦ), добио је одобрење парламента следећег месеца, и Понта је тиме постао премијер.
Након ступања на дужност усред рецесије широм континента, он је обећао да ће промовисати економски раст и отварање нових радних места искључиво унутар приватног сектора, али и да се повећају плате у јавном сектору. У јуну, УСЛ је прошао у првом генералном пласману на локалним изборима; Понта је издвојио победу Алијансе у Букурешту као "историјски тренутак".
У уводним недељама свог мандата, Понта је био укључен у неколико контроверзи. Његова влада је прешла надзор Института румунске културе из Председништва у Парламенту, тврдећи да ће ово повећати транспарентност.
Међутим, овај потез је привукао критике шефа, Хориа – Романа Патапиевица , као и других уметника и културних радника који су зазирали да ће институција постати политизована. Његови кораци да се промени руководство румунске телевизије изазвали су раздор од многих запослених емитера, који терете владу за "уништавање" јавне телевизије.
Спор са Басеску је настао око тога ко ће представљати Румунију на Европском савету, уз судске пресуде у корист овог другог, иако је Понта касније ипак присуствовао савету.
Почев од јула 2012., Понта се нашао у средишту политичке кризе. То је кулминирало суспензијом Басескуа са дужности од стране Парламента, нешто што је промовисало Понта, а што је изазвало неуспешан референдум о смењивању Басескуа. После УСЛ победе на парламентарним изборима децембра 2012., Понта је освојио 61 одсто гласова у свом седишту, па га је Басеску именовао за још један мандат као премијера.