ВИШЕ ОД БИЛО КОЈЕ ЕВРОПСКЕ ЗЕМЉЕ! Српско здравство највише напредовало!
Србија боља за три места.
По квалитету здравственог система Србија је заузела 30 позицију, од укупно 35, што је за три места боље него прошле године.
Према извештају Европског здравственог потрошачког индекса (ЕХЦИ) види се да је Србија остварила највећи напредак, са 81 бодом више него претходне године, што је више од било које земље у Европи. Посебно је битно истаћи колико је тај напредак важан јер смо 2012. и 2013. године били последњи на листи.
НОВЕ МЕРЕ БЕЗБЕДНОСТИ! Од сутра полиција ће бити стално у здравственим установама!
Најбоље рангирана је Холандија, а од бивших југословенских република Словенија, која је на 15. месту.
Главни истраживач ЕХЦИ Арне Бјорнберг објашњава да је помаку на листи највише допринело смањење стопе смртности од удара, смањење броја абортуса и смрти новорођенчади.
ЕХЦИ анализира националне здравствене системе на основу 48 индикатора, који укључују области као што су права и обавештеност пацијената, приступ здравственој заштити, исходи лечења, обим и подручје услуга, превенција и коришћење фармацеутских производа, а Србија је до прошле године у том истраживању оцењивана као последње пласирана држава у Европи.
ПРОМЕНИМО СЛИКУ О СТАРИМА: Како медији виде наше најстарије суграђане?
Министарство је навело да је главни закључак ЕХЦИ за прошлу годину да системи здравствене заштите у Европи показују константно побољшање, упркос сигналима упозорења услед строгих мера штедње у условима финансијске кризе, старења становништва и мигрантске кризе.
- Стопе преживљавања у случајевима срчаних обољења, можданог удара и канцера су у порасту. Стопа смртности новорођенчади, која је можда најтранспарентнији појединачни индикатор, наставља да се смањује - пренело је Министарство.
Доктор Миљко Ристић за SrbijuDanas.com каже да је Клинички центар Србије добио признање за квалитет.
МИСТЕРИЈА МАТИЧНОГ БРОЈА: Знате ли шта говори о вама ЈМБГ?
- То признање је добијено пре свега због програма који је обновљен за срце, тј. за трансплантацију срчане функције, за трансплантацију јетре, вакцине против рака плућа, као и због средстава која су издвојена за лечење ретких болести у иностранству.
Он истиче да постоји још ствари које треба да се исправе, али да ништа не може преко ноћи.
Ристић се нада ће ће због овог напретка, Србија као кандидат ЕУ добити значајна финансијска средства.
Закључак ЕХЦИ за 2015. годину данас је објавила компанија Health Цонсумер Powerhouse (ХЦП) Лтд. Истраживање се спроводи од 2005. године и представља водеће поређење за процену функционисања националних система здравствене заштите у 35 земаља.
Обновљене болнице
У последњих неколико година обновљено је више болница и амбуланти: након 44 године рада Ужичка болница добила нову Уролошку амбуланту, у згради Очне клинике Клиничког центра Србије, старој више од 100 година потпуно је реконструисано дечје одељење, ради се на поправци болница захваћених поплавама у Обреновцу...
ЛЕПЕ ВЕСТИ! Вантелесна ускоро ЏАБЕ и код ПРИВАТНИКА
Министар здравља Златибор Лончар раније изјавио је да је зацртан приоритет да се до средине следеће године обнове све болнице у земљи. Како је рекао, циљ је да буду окречене, са поправљеним подовима и санитарним чворовима.
- То је наш приоритет и то смо зацртали, да до средине следеће године све болнице у Србији морају да буду обновљене, да изгледају пристојно и да у њима не постоји опасност да се пацијентима нешто деси - рекао је Лончар.