ПРАШТАЈУ ДУГОВЕ: Приштина предузела мере за прекид исељавања Албанаца
ПРИШТИНА - Званичници косовске владе тврде да су већ почели да примењују прве мере за заустављање масовног исељавања Албанаца са Косова и Метохије преко Мађарске ка земљама ЕУ и то најпре праштањем дугова грађанима и помагањем најугроженијим категоријама.
Министар за рад и социјална питања и портпарол косовске владе Арбан Абраши је у изјави за лист Блиц на албанском језику рекао да влада припрема конкретне мере за заустављење и борбу против илегалне емиграције.
"Почели смо са опраштањем дугова, а наставићемо и са осталим мерама онолико колико нам буџет буде дозволио", рекао је Абраши.
Договорено је, каже, да се и при ребалансу буџета приоритет да мерама везаним за разна материјална давања. Додао је да је договорено формирање посебног фонда за подршку најугроженијих група, побољшање њиховог социјалног стања и стварање нових радних места.
Такође, најавио је побољшање пословног амбијента као и утврђивање баријера које, како је рекао, ометају предузећа у њиховом расту и развоју. Абраши је позвао опозицију да се укључи у ову акцију са конкретним идејама, а не само са "ад хоц" предлозима.
"Подразумева се да је заустављање и спречавање илегалне емиграције представља примарну одговорност косовске владе и осталих релевантних институција, али у то треба да се укључи и опозиција. Другим речима, нудимо опозицији да да своје предлоге, да концентрише своју енергију на тражење решења и алтернатива, а мање на ад хоц предлоге", рекао је портпарол владе.
Српски премијер Александар Вучић изјавио је данас да Србија у сарадњи са Немачком, Аустријом и Мађарском предузима све одговарајуће мере по питању масовног одласка Албанаца са Косова и Метохије.
Премијер је рекао да се слобода кретања не може кршити, али да ће Србија са европским партнерима радити на ресавању тог проблема.
Према подацима приштиснке тајне службе изнетим у косовском парламенту Косово и Метохију је у последња два месеца напустило више од 50 хиљада Албанаца међу којима је и 6.000 ученика основних школа.
Неки медији, пак, пишу да је од августа месеца прошле године до данас са Косова избегло више од 100.000 људи, али да званичници крију тај податак, док други тврде да је и тај број знатно виши, те да прелази шет одсто укупног броја становништва Покрајине, који се процењује на нешто мање од два милиона.
Министар унутрашњих послова Баварске Јоахим Херман је захтевао стопирање прилива азиланата са Косова и спречавање злоупотребе немачког законодавства у тој области, пренела је немачка штампа.
"Око 1.000 људи дневно, претежно аутобусима и малим такси-возилима, напушта Косово преко Србије, како би преко Мађарске и Аустрије стигло у Немачку", рекао је Херман, а медији подсећају да је број азиланата са Косова у јануару ове године скоро дупло већи него само месец дана раније, лане у децембру.
"То сматрам скандалом...ту злоупотребу у хиљаде случајева нашег законодавства о азилантима не смемо прихватити", рекао је овај политичар баварске Хришћанско-социјалне уније, "сестринске" партије свенемачке Хришћанско-демократске уније, канцелара Ангеле Меркел.