(УЖИВО) НЕЋЕ БИТИ ПОПЛАВА: Време стабилно, реке се смирују
Све службе су због најављених падавина у приправности, међутим мештани градова који су протеклих дана били поплављени страхују од поновних изливања река.
18. 15 - Стефановић: Предложићу укидање ванредне ситуације
Влада Србије ће сутра одлучити о укидању ванредне ситуације због одбране од поплава, уколико временска ситуација настави да се побољшава, најавио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
СТЕФАНОВИЋ: Предложићу укидање ванредне ситуације
16.25 - Врх поплавног таласа прошао Прокупље
Врх поплавног таласа на реци Топлици данас је прошао Прокупље и нема опасности од изливања, јер је ниво реке испод нивоа редовне одбране од поплава.
Према речима команданта Штаба за ванредне ситуације и председника Општине Мирољуба Пауновића, висина воде око четири часа јутрос износила је 195 центиметара и прешла је ниво редовне одбране од поплава који износи 175 сантиметара.
- Захваљујући додатном бедему направљеном од врећа са песком и земљом, успели смо после неколико тешких сати борбе са воденом стихијом да спречимо изливање Топлице у Липарској улици и ромском насељу Мала Губа - рекао је Пауновић на конференцији за новинаре.
16.10 - Вулин обишао поплављене у Сирчи и Адранима
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин обишао је данас поплављене у Сирчи и Адранима и рекао да су за свих 150 поплављених домаћинстава у Грбици, Сирчи, Адранима и Мрсаћу обезбеђени одговарајући пакети.
- Министарство рада, поучено искуствима из ранијих поплава, унапред је обезбедило једну значајну количину хране и основних животних потрепштина баш за овакве случајеве. За сада нисамо имали таква средства, а сада располажемо њима и у стању смо да реагујемо брзо, одмах, чим је помоћ потребна - рекао је Вулин.
13.40 Временске прилике у Србији се стабилизују и хидролошка ситуација се смирује, изјавио је данас директор Републичког хидрометеоролошког завода Србије Југослав Николић.
- Метеоролошка ситуација је под контролом, циклон који је условљавао временску ситуацију изнад нашег подручја је ослабио и у наредном периоду очекујемо стабилизацију времена - рекао је Николић истичући да су се прогнозе РХМЗ-а показале тачне.
УЗ СВОЈ НАРОД: Инжињерци Војске Србије стигли у одбрану Бајине Баште од поплава (ФОТО)
Једино забележен мали раст на Јабланици
Слабе падавине, на планинама снег
Николић је рекао да се пролазно наоблачење очекује у уторак поподне, у ноћи између уторка и среда, као и у среду преподне, али да то неће битно утицати на хидролошку ситуацију.
- То ће донети слабе падавине и на планинама снег. Такође, очекујемо прохладно време, можда и са јутарњим мразевима у наредном периоду - навео је он.
Према речима Николића, хидролошка ситуација се смирује и према последњим извештајима једино је забележен мали раст на Јабланици која је приотока Јужне Мораве, као и у доњем делу Топлице.
- И ту ће водостаји да стагнирају и да се смирује у наредних неколико сати. Тако да очекујемо наредних дана повољнију ситуацију - нагласио је челник РХМЗ-а.
На опаску да су се прогнозе наших стручњака показале тачним, он је истакао да је то национална служба, са озбиљним стручњацима, као и да користе озбиљне и проверене алате за предвиђање.
- Наша држава је чланица Европског центра за средњорочну прогнозу времена, што је најразвијенији центар у Европи и свету и чије су чланице све развијене европске државе. Користимо њихове моделе, али и моделе других центара, као што је Немачка национална служба, као и наше моделе", рекао је Николић.
На питање да ли је Србију ''нешто заобишло'', с обзиром на прогнозе руских метеоролога, Николић је рекао да се не може тако нешто рећи, пошто се ситација на небу стално мења.
Николић је рекао да РХМЗ покушава да ојача капацитете, а нарочито оне за ране најаве и упозорења, као и да у РХМЗ-у тренутно бораве партнери из Италије са којима се ради на пројекту јачања капацитета у вези са поплавама и сарадње са локалним заједницама.
11.50 Прорадила клизишта у Александровачкој Жупи
У Александровачкој Жупи протекле ноћи су због обилних падавина и подземних вода почела да се јављају клизишта.
Председник Општине Александровац Југослав Стајковац потврдио је да су јутрос евидентирана два нова клизишта у Латковцу и Грчаку.
- Клизишта су евидентирана на путевима, тако да домаћинства нису угрожена, мада очекујемо да ће тих клизишта у Жупи бити више, због чега је и Општински штаб за ванредне ситуације у приправности - каже Стајковац, командант Штаба за ванредне ситуације у Александровцу.
City оф #Čačak, #Serbia цлеанинг & getting ready фор next wave оф #floods. #SerbiaFloods #Poplave #Poplave2016 pic.twitter.com/rtN0VE27Et— Ирена В. Sollorano (@IrenaVSollorano) March 13, 2016
08.50 Помоћник начелника Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Горан Николић изјавио је да ће се сигурно у току дана размишљати о укидању ванредне ситуације.
Пресудне метеоролошке најаве
Николић је за РТС рекао да су за укидање ванредне ситуације пресудне метеоролошке најаве, које су повољне, и да је вода у коритима.
- Сигурно ће се у току дана размишљати о укидању ванредне ситуације - рекао је Николић, додајући да се не најављују веће падавине, због чега може да се "мирно спава".
Ипак, како поручује, и даље треба бити на опрезу, јер су поплаве ове године рано кренуле.
- Тек је март. Бићемо на опрезу, оно што је добро је што су ''Srbijavode'' и локалне самоуправе доста тога урадиле на рекама - рекао је Николић.
Додао је да су и даље припадници Сектора за ванредне ситуације, Војске, Жандармерије и других снага на терену.
Највећа несрећа у Лучанима
Подсећа да су Лучани у овом поплавном таласу доживели највећу несрећу, да се тамо вода повукла, те да сада предстоји рад на рашчишћавању терена.
Влада Србије је 10. марта, на предлог Републичког штаба за ванредне ситуације, прогласила ванредну ситуацију на територији Републике Србије, као превентивну меру којом ће се олакшати и убрзати деловање свих органа Републике Србије у заштити живота и безбедност грађана и ствари, као и отклањању последица поплава.
08.40 Од Чачка до Гуче само алтернативним правцем
Нестабилне временске прилике утичу на честу појаву одрона па је неопходно бити опрезан у вожњи на путевима кроз стенске усеке и клисуре, упозорава AMSS.
Због веће количине одрона земље и камена затворен је државни пут ИИА реда Чачак-Зеоке-Гуча, а алтернативни пут је Чачак-Граб-Рогача-Гуча. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
07.50 Западна Морава тренутно стагнира, међутим ниво Јужне Мораве поново расте. У порасту је и водостај Ибра.
Ниво реке Саве код Београда тренутно је 30 центиметара изнад редовне одбране од поплава.
Повртари из Великог Села у близини Београда остали су без већег дела усева због изливања Дунава.
НОВИ ПАЗАР НА ГОТОВС! На ногама војска, Жандармерија, полиција и добровољци! (ФОТО)
У Србији се протеклих дана активирало око 300 клизишта, а у прекиду су била и два државна пута.